Facebook noscript imageMisstänkt föremål i centrala Helsingborg
Nyheter
Misstänkt föremål i centrala Helsingborg
Genrebild. Foto: Johan Nilsson/TT
Genrebild. Foto: Johan Nilsson/TT

Ett område mellan Närlunda och Malmöleden i Helsingborg har spärrats av sedan polisen mottagit larm om ett misstänkt farligt föremål på en gångstig. Allmänheten uppmanas att hålla sig borta från platsen, skriver polisen på sin hemsida.

På tisdagseftermiddagen larmades polisen till Närlundavägen i Helsingborg efter att ett misstänkt farligt föremål upptäckts på en gångstig i området, rapporterar polisen på sin hemsida.

Polis har upprättat avspärrningar mellan Närlunda och Malmöleden och arbetar nu på platsen. Enligt polisens pressmeddelande kommer föremålet att undersökas och hanteras av specialutbildad personal.

”Vi ber allmänheten att respektera avspärrningarna och följa anvisningarna från polispersonal på platsen”, meddelar polisen på sin hemsida.

Enligt polisen är det ännu oklart vad för typ av föremål det handlar om, men för säkerhets skull har man valt att spärra av ett större område kring fyndplatsen.

Polisen uppger att man kommer att återkomma med mer information när föremålet har undersökts närmare.

Cecilia Aspegren

Journalist.