Misstänkta valfusket i Dalarna – detta vet vi

Vänsterpartiet skakas av en polisutredning om misstänkt valfusk i Dalarna. Förkryssade valsedlar, skjutsar till vallokaler och uppgifter om pengar till väljare är delar av utredningen. Samtidigt har två V-politiker som personkryssats fram tagit timeout.
1. Anonym anmälan ledde till polisspaning
Det hela började med en anonym anmälan om misstänkt valfusk i Dalarna. Polisen inledde därefter spaning mot personer i Borlänge och följde bland annat fordon som uppges ha använts för att skjutsa väljare till och från vallokaler.
Material från spaningen lämnades den 1 september till Riksenheten mot korruption. En förundersökning om otillbörligt verkande vid röstning inleddes, men lades först ned på grund av otillräcklig bevisning.
Efter att nya uppgifter kommit fram återupptogs utredningen efter valet. Polisens nationella operativa avdelning, Noa, är nu inkopplad.
2. Förkryssade valsedlar delades ut
En central del av utredningen gäller Vänsterpartiets valsedlar där Mohamed Abdukardir Alis namn redan ska ha varit ikryssat.
Personer ska ha delat ut sådana valsedlar och uppmanat väljare att använda dem när de röstade.
Att dela ut förkryssade valsedlar är inte i sig olagligt, så länge kryssen inte gjorts maskinellt. Däremot är det olagligt att vilseleda väljare att använda dem eller att betala någon för en röst.
3. Uppgifter om pengar till väljare
Utredningen innehåller också uppgifter om pengar. Polisen ska ha bilder där en person ger pengar och valsedlar till väljare.
Det finns dessutom uppgifter om kontantuttag som senare ska ha följts av att pengar delats ut. I utredningen ska det finnas bilder på Mohamed Abdukardir Ali tillsammans med en annan kandidat som senare tar ut pengar från en bankomat.
Det är inte klarlagt vad pengarna användes till eller om uttaget hade någon koppling till röstandet.
4. Två kryssraketer står i centrum
Mohamed Abdukardir Ali stod på nionde plats på Vänsterpartiets riksdagslista i Dalarna, men fick 648 personröster och tog sig in i riksdagen före partiets klimatpolitiska talesperson Kajsa Fredholm.
Ali hade varit medlem i Vänsterpartiet i omkring ett år och hade inte haft några tidigare politiska uppdrag. Han har uppgett att han inte bedrivit någon egen personvalskampanj och att han blev överraskad över stödet.
Även Ahmed Abas Omar förekommer i utredningen. Han fick 343 personkryss i kommunvalet och ser ut att ta sig från sjätteplatsen på Vänsterpartiets lista till kommunfullmäktige i Borlänge.
Varken Ali eller Omar är delgivna misstanke om brott. Ali nekar till all inblandning.
5. Båda tar timeout
Vänsterpartiet har meddelat att Mohamed Abdukardir Ali tar timeout och inte ska tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början medan utredningen pågår.
Begreppet timeout används dock inte av riksdagen. Så länge Ali fortfarande formellt innehar mandatet kan hans plats därför inte fyllas av en ersättare.
Det har samtidigt kommit uppgifter om att Vänsterpartiet försöker få Ali att lämna sin riksdagsplats, men att han inte vill göra det. Det finns också uppgifter om att han erbjudits ett arbete på Vänsterpartiets kansli i Stockholm mot att avsäga sig mandatet.
Om Ali lämnar riksdagen går platsen vidare till Kajsa Fredholm. Även Ahmed Abas Omar har meddelat att han tar timeout från politiken tills utredningen är klar.
6. Kan sluta med omval
Om utredningen visar att felaktigheter påverkat själva valresultatet kan frågan hamna hos Valprövningsnämnden.
Ett eventuellt omval skulle inte innebära att hela Sverige går till val igen. Det skulle i stället kunna genomföras i den berörda valkretsen eller i ett enskilt valdistrikt.
Över 223 000 väljare kan beröras om ett omval skulle behöva hållas i hela valkretsen. En viktig fråga blir om eventuella felaktigheter endast påverkat personrösterna eller även partirösterna. Om det enbart handlar om personkryss är möjligheten till omval mer osäker.