Moderaterna redo för nyval: ”Bra odds”

Moderaterna diskuterar om partiet ska försöka bilda en svag minoritetsregering eller i stället gå mot ett extra val. Samtidigt fortsätter låsningarna mellan partierna på vänstersidan.
Enligt uppgifter till TV4 pågår en intern diskussion inom Moderaterna om hur partiet bäst ska agera. Ett alternativ är att Ulf Kristersson försöker bilda en minoritetsregering, trots att stödet i riksdagen är osäkert. Det andra är att inte till varje pris försöka behålla regeringsmakten utan låta processen gå så långt att ett extra val blir aktuellt.
– Vi har bra odds i ett extraval. S kan klappa ihop och då stärker vi oss långsiktigt, säger en källa.
Men det finns också en risk: väljarna kan straffa partiet om det uppfattas som att M inte gjort tillräckligt för att hitta en lösning efter valet.