
Den islamistiska influencern Inas Alhamwi sågas av utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L), som menar att hon ”försöker göra karriär som någon slags ’utanförskapsinfluencer’”.
Den islamistiska influencern Inas Alhamwi, 25, har över 350 000 följare på Tiktok, Instagram och Facebook och har nyligen uppmärksammats för att hon uppmanar föräldrar med utländsk bakgrund att inte lära sina barn svenska.
Hon uppmanar även muslimska kvinnor att inte besöka manliga läkare eller frisörer, och att inte träna på könsblandade gym eller dansa i närheten av okända män.
I ett filmklipp skriver hon ”de stoltserar med sin orättfärdiga perversion, så varför inte stoltsera med din sanna religion” och poserar framför en Pride-flagga, enligt Expressen.
Nu sågas Alhamwis utspel av utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L).
– Det gör mig urförbannad att se sådana som Inas, som inte bara cementerar utanförskapet för sig själva och sina barn, utan dessutom försöker göra karriär som någon slags ”utanförskapsinfluencer”, säger hon till Expressen.
– Många barn kan i dag inte prata svenska och kommer därmed inte få makt över sitt liv. Fler i samhället måste förstå att de som bedriver den här alternativa informationen och propagandan är de som sätter hela områden i Sverige i sina klor.
Inas Alhamwi skriver till Expressen att hon anser sig integrerad då hon kan svenska, har studerat på högskola och uppger att hon aldrig har levt på bidrag, utan betalat skatt och bidragit till samhällets välfärd.
”Vi har hela tiden försökt bidra. Men vi har upptäckt att vi inte släpps in – om vi inte först ger upp vår arabiska och muslimska identitet” skriver hon till tidningen.
”Om vi en dag lämnar Sverige är det på grund av press och misstänkliggöranden från personer som Simona – och då förlorar landet både oss och den investering som gjorts i en hel generation migranter”, skriver hon vidare.