
Ett gräl om cigaretter slutade med att Callum Tole knivhögg en familjefar till döds. Efter att ha dömts till 18 års fängelse hånade han offrets familj med felaktiga beräkningar om sin frigivning. Nu har 42-åringen avlidit på sjukhus efter att ha förts dit från anstalten – långt innan han ens kunde ansöka om villkorlig frigivning, rapporterar The Independent.
Det var övertygelsen om en framtida frihet som fick Callum Tole att håna sitt offers familj efter morddomen 2012. Den då 30-årige dömde mördaren ska ha vänt sig mot de anhöriga i rättssalen och ropat:
”Ta det lugnt - det här är en bra dag. Jag lever i alla fall. 18 år, det är helt okej. Jag är bara 45 när jag kommer ut”, skriver The Independent.
Men Tole hade räknat fel. Han skulle i själva verket ha varit 47 år innan han ens kunde komma ifråga för villkorlig frigivning.
Knivhögg efter cigarettgräl
Mordet inträffade i en lägenhet i den skotska staden Dundee. Tole, som var påverkad under händelsen, hade upprepade gånger krävt cigaretter av 44-årige Ronnie Fraser. Efter ett första handgemäng där Tole fick näsblod, hämtade han en kökskniv och återvände. Den gången högg han Fraser i hjärtat.
Inför rätten försökte Tole hävda att hans kinesiska hämtmat hade blivit spetsad med droger. Han påstod att han därför inte hade kontroll över sina handlingar.
Dog innan ansökan om frigivning
I förra veckan fördes Tole akut från HMP Shotts-anstalten till sjukhus där han senare avled, endast 42 år gammal. Han nådde därmed varken den ålder han själv räknat med för frigivning, eller den ålder då han faktiskt hade kunnat ansöka om att släppas fri villkorligt.
Enligt polisen finns inga misstankar om brott i samband med dödsfallet. En haveriutredning kommer att genomföras, vilket är standard när en intagen avlider.
Enligt The Independent kommenterade offret Ronnie Frasers syster Karen Beattie domen efter det brutala mordet 2012:
”Det här var ett kallblodigt dåd som har förstört flera familjers liv. En feg gärningsman som under drogpåverkan brutalt attackerade och dödade Ronald.”