MP om Forsell: ”Obefintlig empati” – Starka EU-reaktioner på Ceuta-krisen

Miljöpartiets migrationspolitiska talesperson Annika Hirvonen riktar skarp kritik mot migrationsminister Johan Forssell (M) efter hans uttalanden om den pågående krisen i den spanska enklaven Ceuta, rapporterar Expressen. Samtidigt rasar en debatt bland EU-politiker om Shengens framtid.
Enligt tidningen ska så många som 20 000 personer ha tagit sig in i Ceuta från Marocko under torsdagen.
Migrationsminister Forssell har med anledning av krisen i den spanska enklaven Ceuta och den spanska amnestin för illegala migranter slagit fast att Sverige inte kommer att ta emot några migranter och att asylansökningar ska hanteras i det första EU-landet där den asylsökande anländer.
Miljöpartiets migrationspolitiska talesperson Annika kallar hans hållning cynisk och säger till Expressen:
– Att den enda prioriteringen för honom är hela tiden att måla upp skräckscenarier och måla upp oss andra som att vi skulle tycka att det var någonting positivt med att människor tvingas fly på det här sättet.
Hon fortsätter i samma Expressen-intervju:
– Och väldigt obefintlig empati för de människor som är i en desperat situation och riskerar sina liv på havet.
S: Stram men rimlig politik
Socialdemokraternas migrationspolitiska talesperson Ida Karkiainen kommenterar också krisen i samma tidning:
– Vi står fast vid att vi ska ha en stram och rimlig migrationspolitik. Det är bra att Spanien nu har nära kontakt med Marocko för att säkerställa att de som tagit sig illegalt till Europa återvänder.
Forssell själv säger till Expressen:
– Vi utgår från att Spanien också tillämpar EU-rätten. Om den solidaritetsmekanism som antagits med migrationspakten mot förmodan skulle aktiveras kommer Sverige ge ett finansiellt bidrag. Vi kommer inte ta emot omfördelning av migranter.
Han uttrycker därutöver oro för att oppositionen kan gå i samma riktning som Spaniens socialistiska regering.
Kraftiga reaktioner från EU-ledare
Krisen, där flera tusen migranter tagit sig in i Ceuta från Marocko, har utlöst starka internationella reaktioner.
Italiens premiärminister Giorgia Meloni, ledare för det högernationalistiska partiet Fratelli d’Italia, skriver på X att bilderna från Ceuta är chockerande och att okontrollerad illegal invandring utgör ett konkret hot mot Europas gränser.
Hon meddelar att Italien är berett att vidta extraordinära åtgärder – inklusive att tillfälligt upphäva Schengenavtalet med Spanien.
Fransk höger kritisk
I Frankrike skriver Jordan Bardella, partiledare för högernationalistiska Rassemblement National och EU-parlamentariker, på X:
”Genom att ge amnesti till hundratusentals papperslösa har Spaniens socialistiske premiärminister Pedro Sánchez öppnat Europas dörrar för en mängd faror. Resultatet är här: tusentals migranter strömmar in i Ceuta. I morgon är de på våra gator.”
Partiet vill nu begränsa Schengen, som garanterar fri rörlighet inom EU, till EU-medborgare – samt utvisa papperslösa.
“Islamisk invasion”
Även Éric Zemmour, ledare för det högernationalistiska franska Reconquête, skriver på X att det handlar om en invasion och kräver att gränserna återställs samt att återvandring inleds.
Från Tyskland kräver Alice Weidel, medordförande för Alternativ för Tyskland (AfD), stängda gränser.
I Nederländerna kallar Geert Wilders, ledare för Partij voor de Vrijheid (PVV), händelsen en ”islamisk invasion” på X.
Spaniens svar och den omstridda amnestin
Den spanska regeringen undersocialisten Pedro Sánchez har enligt El País och Reuters avvisat kravet på nationellt nödläge men satt in militära förstärkningar och kommit överens med Marocko om snabbare återvändanden.
Sánchez betonar att man mobiliserar alla resurser.
Stark kritik riktas också mot Spaniens extraordinära amnesti tidigare i år. Genom ett dekret kunde papperslösa som vistats i landet före 1 januari 2026 ansöka om ettåriga uppehålls- och arbetstillstånd fram till 30 juni.
Hundratusentals har tagit del av amnestin – något som flera EU-politiker nu pekar ut som en bidragande orsak till det ökade trycket mot Ceuta.
Upprört i sociala medier
På sociala medier har en het debatt utbrutit och även dör siktar många in sig på Schengen-avtalets framtid.
Debattören, poddaren och företagaren Chang Frick skriver på X:
“Spanien måste omgående uteslutas från Schengen. Ni har ett ansvar @moderaterna, @sdriks, @kdriks och @liberalerna – det är ni som tillsammans för Sveriges talan. Nu är inte tid för möten, överläggningar och utredningar. Agera! Ta rygg på Italien. Visa handlingskraft.”
En annan användare postar en video från Ceuta och skriver:
“Tusentals män i militär ålder kördes i lastbilar till den marockansk-spanska gränsen i Ceuta. De flesta av dem är frigivna brottslingar som benådades av kungen i går!”
Användaren syftar på den kungliga benådning som igår delades ut av Kung Mohammed VI till 1778 dömda fångar som en del av firandet av “Tronens dag”
En annan svensk X-användare skriver:
“Blir så när de spanska socialisterna ger uppehållstillstånd för alla illegala migranter. Skickar signal att alla afrikaner är välkomna. Marocko är inget land i krig och ett av Nordafrikas bäst fungerande länder. Ingen marockan lär i vart fall ha asylskäl.”
Läs även: Spanien sätter in militär i Ceuta för att hantera migranter