Facebook noscript imageMusk: Trump med i Epstein-utredningen
Utrikes
Musk: Trump med i Epstein-utredningen
Elon Musk på pressträff i Vita Huset. Bild: AP Photo/Evan Vucci
Elon Musk på pressträff i Vita Huset. Bild: AP Photo/Evan Vucci

Techmiljardären Elon Musk uppger i ett inlägg på plattformen X att president Donald Trump förekommer i utredningen kring den avlidna sexförbrytaren Jeffrey Epstein, och att det är därför materialet inte offentliggjorts. Inlägget följer på ett öppet ordkrig mellan Trump och Musk.

Techmiljardären Elon Musk var under presidentvalskampanjen och i inledningen av president Donald Trumps mandatperiod en av hans närmaste allierade, som bidrog med stora belopp till hans kampanjkassa, talade när Trump svors in som president och var chef för Doge, departmentet för att spara pengar till statskassan.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.