Facebook noscript imageMuslim Aid fick svenskt bistånd – sponsrade könsstympningspredikare
Nyheter
Muslim Aid fick svenskt bistånd – sponsrade könsstympningspredikare
Haifaa Yousin under en konferens i Kalifornien tidigare i år. Gynekologen har tidigare försvarat kvinnlig omskärelse. Foto: YouTube
Haifaa Yousin under en konferens i Kalifornien tidigare i år. Gynekologen har tidigare försvarat kvinnlig omskärelse. Foto: YouTube

Gynekologen Haifaa Younis, som försvarar kvinnlig könsstympning som ”ett steg mot perfektion”, sponsrades av Muslim Aid när hon föreläste för 1 200 kvinnor i Stockholm. Samma organisation har tagit emot svenska biståndsmedel sedan 2004.

En amerikansk gynekolog som öppet försvarar kvinnlig könsstympning har sponsrats av en organisation som tar emot svenska biståndsmedel. Haifaa Younis, legitimerad läkare i Missouri, har i en onlinepresentation om islamsk syn på kvinnlig omskärelse sagt att ingreppet ”tjänar ett användbart syfte vilket är att minska begär” och beskrivit det som ”att söka perfektion”, enligt en ledartext i Expressen.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.