
DIF:s sportchef Bosse Andersson hoppar av SVT:s högläsning av erotik i SVT och får stöd av den muslimska influencern Kaeli Abdi, som skriver att ”det är okej att läsa porr på sin fritid, men låt oss som inte vill, vara i fred”.
Den 18 maj ska 44 svenska kändisar stafett-läsa högt ur den erotiska romanen ”Twisted love” för SVT:s nya slow-tv-projekt.
– Vi har valt den sexigaste boken i genren och kan utlova intensiva timmar av läsning, säger SVT Edits producent Amanda Nordlöw i ett pressmeddelande.
Enligt uppgifter till Expressen ingick poddprofilen Sanna Dollan, programledarna Camilla Kvartoft, Katia Mosally och Mark Levengood, influencerna Rachel ”Yoga girl” Brathen och Felicia Aveklew, artisterna Markoolio, Oliver Norqvist, Hanna Ferm och Meira Omar samt Djurgården IF: sportchef Bosse Andersson i högläsningsstafetten.
Sportchef hoppar av: ”SVT bad om ursäkt”
På måndagen rapporterar emellertid Sportbladet att Bosse Andersson hoppar av uppdraget. Sportchefen uppger till tidningen att han tackat ja till uppdraget innan han fått veta vad för slags bok han skulle högläsa ur.
– Efter en del påtryckningar fick jag frågan om att läsa en bok i tio minuter. Efter många om och men sa jag att jag kan läsa en bok, om det är för att främja ungdomar att läsa, säger Andersson till Sportbladet och fortsätter:
– Sedan var det ett antal sportprofiler jag hörde namnen på. Jag hade ingen aning om vilken bok det skulle vara. Jag hade inte varit med i den processen. Jag fick reda på det sent i går kväll, att det var en sexnovell.
Enligt Andersson reagerade många Djurgårdensupportrar negativt på sociala medier om den bok som skulle läsas.
– Jag tackade nej och SVT bad om ursäkt. Jag hade ingen vetskap om vilken bok det skulle handla om överhuvudtaget.
SVT:s sändningsproducent Amanda Nordlöw hävdar dock att Andersson sedan tidigare visste vilken bok det var frågan om.
– Bosse har vetat om vilken bok det är. Jag tror han kände sig obekväm över att den kallades för sexbok i Expressen, och då ville han inte vara med och läsa. Det hade varit jättekul att ha med Bosse men vi har många andra duktiga läsare och sportprofiler, säger hon till Sportbladet.
Muslimsk influencer stöder Andersson: ”SVT är till för alla”
Andersson får stöd av den muslimska influencern Kaeli Abdi, som i ett inlägg på Instagram hävdar att det inte framgick av SVT:s förfrågningar om uppdraget att det handlade om en erotisk bok.
”Sluta ta människors snällhet för givet. Förfrågningar om att högläsa ur boken har gått ut till flera personer utan att det framgick vad den handlade om. Vissa människor har integritet – låt dem vara”, skriver Abdi enligt Aftonbladet.
Enligt Abdi fick även hon en förfrågan från SVT men valde att tacka nej, och i ett annat Instagram-inlägg kritiserar hon SVT för att de överhuvudtaget sänder högläsning ur erotisk litteratur.
”Det är okej att läsa porr på sin fritid, men låt oss som inte vill, vara i fred. SVT är för alla”, skriver hon.
SVT:s känga till Andersson
Projektets programledare Amie Bramme Sey står emellertid fast vid sin arbetsgivares uppgift att de tillfrågade, inklusive Andersson, fått information om boken inför uppdraget.
”Samtliga tillfrågade har försetts med en tydlig projektbeskrivning. Tillfrågade, till exempel Bosse Andersson, har fått boken skickad samt info om vilka kapitel de förväntas läsa. Jag har svårt att se att en SVT-produktion inte skulle ge tydligt underlag inför en eventuell medverkan i ett tv-program” skriver hon till Aftonbladet, och fortsätter sedan med en känga åt Andersson:
”Självklart vill vi att alla som är med och läser är förberedda och införstådda med bokens genre och stil. Vi hoppas och tror att alla som fått förfrågan själva tar ansvar över att gå igenom projektbeskrivningen innan man tackar ja.”