Myndighet: Lexbase och MrKoll bryter mot EU-regler

Fyra söktjänster med uppgifter om privatpersoner har brutit mot EU:s dataskyddsförordning. Det slår Integritetsskyddsmyndigheten fast efter en granskning. Bolagens grundlagsskydd går inte före EU-rätten, enligt myndigheten.
Den som söker på ett namn, ett personnummer eller en adress hos Lexbase eller Krimfup ska inte längre kunna ta del av uppgifter om brott som rör personen. Det kräver Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) i beslut som meddelades på tisdagen. Bolagen bakom tjänsterna, Legal Newsdesk Sweden AB och Fuplex AB, har enligt IMY hanterat uppgifter om brott utan att ha rätt till det. De får två månader på sig efter att besluten inte längre går att överklaga.
MrKoll och Upplysning har i stället brustit när privatpersoner begärt att få sina uppgifter raderade, enligt besluten.
Samtliga fyra bolag får en reprimand, alltså en formell kritik. IMY skriver att överträdelserna normalt hade lett till en sanktionsavgift, men att det fram till nyligen saknats praxis på området. Myndigheten har tagit emot omkring 3 800 klagomål mot bolagen.