Facebook noscript imageNej till permanenta miljoner för SVT och SR
Hoppa till innehållet

Nej till permanenta miljoner för SVT och SR

Foto: Holger.Ellgaard/CC BY 4.0
Foto: Holger.Ellgaard/CC BY 4.0

SVT och Sveriges Radio får inget permanent statligt stöd för de skenande kostnaderna för marknätet. I stället bör bolagen prioritera om i sina egna budgetar, enligt Distributionsutredningen. Samtidigt framgår det att Telia vill köpa Teracom, rapporterar Dagens Media.

Telia vill köpa hela eller delar av det statliga bolaget Teracom, som driver marknätet för radio och tv, rapporterar Dagens Media. Uppgiften framgår av Distributionsutredningens slutbetänkande, som presenterades på tisdagen. Enligt Telia skulle ett övertagande kunna sänka SVT:s och SR:s sändningskostnader med 20 till 25 procent.

Utredningen föreslår ingen förändring av Teracom i dag. Men den öppnar för att delar av verksamheten förs över till en ny ägare eller blir en myndighet, och vill att det utreds vidare. Marknätet bedöms som viktigt för totalförsvaret, och Teracoms samhällsuppdrag ska enligt utredningen inte förväntas ge vinst.

Bakgrunden är att TV4 och Boxer under det senaste året lämnat marknätet. Teracom har därmed förlorat stora intäkter, medan kostnaden för sändarnätet ligger kvar. Enligt Dagens Media har SVT:s årliga kostnader mer än fördubblats, från 163 miljoner kronor 2024 till 374 miljoner i år. Sveriges Radios kostnader har stigit med nära 20 procent till 340 miljoner.

Avvisar ett permanent anslag

Utredningen avvisar ett permanent anslag och anser att bolagen ska klara kostnaderna genom att prioritera om. Frågan om kompensation för de akuta merkostnaderna hanterar regeringen separat, och den besvaras inte i betänkandet.

SVT:s vd Anne Lagercrantz välkomnar delar av utredningen men kräver besked.

– Det är bra att utredningen slår fast att marknätet är viktigt för hela totalförsvaret och att Teracoms samhällsuppdrag inte ska vara vinstdrivande. Frågan om hur SVT ska kompenseras för extraordinära kostnader för detta samhällets beredskapsnät besvaras inte i den här utredningen. Osäkerheten består och jag förväntar mig fortsatt att regeringen skyndsamt beslutar om full kompensation för merkostnaderna från 2025 och så länge de består, säger hon i en kommentar från SVT.

I sitt remissvar till regeringen har SVT krävt att samtliga merkostnader täcks, även för 2025 och för hela uppdragsperioden fram till 2033.

Utredningen anser också att SVT:s skyldighet att sända tv i marknätet bör upphöra senast när den nuvarande uppdragsperioden löper ut 2033. En ny utredning ska se över hur och när en avveckling i så fall kan ske. SVT är i dag ensamt om att sända tv i marknätet.

Ludwig Nordqvist

Reporter.