
Ett norskägt fartyg som misstänks ha varit inblandat i kabelsabotage i Östersjön har stoppats och förts till Tromsø i norra Norge. Polis är nu ombord.
– Lettiska myndigheter misstänker att någon ombord hade något att göra med kabelhändelsen, säger förundersökningsledare Ronny Jørgensen.
När polisen i Tromsø kallar till direktsänd presskonferens betonas att man agerar på en begäran från kollegor i Lettland och att det misstänkta kabelsabotaget rubriceras som grov skadegörelse.
– Samtidigt som vi står här är personal ute på fartyget, säger Jørgensen som arbetar vid Troms polisdistrikt.
– Det är nödvändigt att genomföra såväl kriminaltekniska undersökningar som digitala efterforskningar och förhör.
Rysk besättning
Det aktuella fraktfartyget heter Silver Dania, byggdes 1989 och är drygt 113 meter långt, enligt NRK. Det anlöpte hamn i Tromsö strax före klockan 7 på fredagen. Besättningen består av elva ryska medborgare.
Enligt polis samarbetar såväl besättning som rederi med norska myndigheter och följde med frivilligt, skriver NTB.
Den aktuella skadan åsamkades en datakabel mellan Gotland och lettiska Ventspils i Östersjön i söndags. Kabeln låg på 50 meters djup och ägs av Lettlands statliga radio- och tv-central.
Silver Dania seglar mellan de två ryska städerna S:t Petersburg och Murmansk, enligt polisen. Rutten går således genom Finska viken, Östersjön och Öresund och sedan längs med hela Norges kust norröver, där den passerar Tromsø.
Inget ankare ute?
Tormod Bo Fossmark, chef för rederiet Silver Sea i Bergen som äger Silver Dania, hävdar att man inte gjort något fel.
– Vi har seglat genom det aktuella området vid Gotland i 13,5 knop vid den aktuella tidpunkten. Vi har inte haft ute något ankare, säger Fossmark till branschtidningen Fiskeribladet.
Silver Sea är det enda norska rederi som inte brutit fiskerisamarbetet med Ryssland i ljuset av landets anfallskrig mot Ukraina, skriver Fiskeribladet. Rederiets fartyg uppges ha gjort över 30 seglatser med fisklast mellan Murmansk och Nederländerna.
Den norska insatsen inleddes sent på torsdagen med stöd av kustbevakningen. Säkerhetspolisen i Norge hålls informerad.