Ny lag: Kreditprövning krävs även för ”köp nu, betala senare”

Från den 20 november måste företag göra en grundlig kreditprövning även vid små lån och fakturaköp av typen ”köp nu, betala senare”. Det följer av en ny konsumentkreditlag, meddelar Konsumentverket.
En ny konsumentkreditlag träder i kraft den 20 november. Syftet är att stärka konsumentskyddet vid lån och kreditköp, enligt Konsumentverket.
Även den som tar ett mindre lån eller väljer att betala senare via en fakturatjänst ska nu kreditprövas. Först när företaget har bedömt att kunden klarar återbetalningen får krediten godkännas.
Lagen täcker all kredit från företag till privatpersoner, som lån, fakturaköp, avbetalningar och köp med kreditkort. Studielån, lån mot pant på en pantbank och pengar som lånas av familj eller vänner omfattas däremot inte.