Nya italienska lagar kan ge flera års fängelse för kravaller

Italiens premiärminister Giorgia Meloni skärper landets säkerhetslagar efter våldsamma kravaller där butiker plundrades och poliser angreps. Regeringen inför ett nytt brott för våldsamt deltagande i demonstrationer, utökar polisens möjligheter att ingripa mot minderåriga och gör föräldrar ekonomiskt ansvariga för skadegörelse som deras barn orsakar.
Den italienska regeringen godkände på tisdagen ett omfattande säkerhetspaket efter en helg av våldsamheter i flera städer. I Milano, Turin och Bologna urartade demonstrationer mot stigande levnadskostnader i sammandrabbningar med polis, vandalisering och plundring.
Utvecklingen har följt på de omfattande protesterna och kravallerna i Frankrike som inspirerat liknande mobiliseringar i andra europeiska länder. I Italien har missnöjet med höga priser, hyror och bristande samhällsservice bidragit till demonstrationerna men delar av protesterna har övergått i rena ordningsstörningar.
Melonis regering svarar nu med både förstärkt polisiär närvaro och nya straffrättsliga verktyg. Enligt Reuters är syftet att göra det lättare att ingripa mot våldsamma grupper och förebygga nya upplopp.