Facebook noscript imageOljepriset rusar: ”Flera skräckscenarier”
Ekonomi
Oljepriset rusar: ”Flera skräckscenarier”
Ett oljeraffinaderi i El Dorade, Kansas. Arkivbild. Foto: Charlie Riedel/AP/TT
Ett oljeraffinaderi i El Dorade, Kansas. Arkivbild. Foto: Charlie Riedel/AP/TT

– För oljemarknaden är det här den största skräcken, och det finns flera skräckscenarier, säger Nordeas energianalytiker Thina Saltvedt om Israels attack på Iran. Alla som behöver olja eller bensin får bereda sig på prishöjningar, men hur högt det kan nå är omöjligt att säga nu, förklarar hon.

Priset på råolja har redan rusat och ligger nu på 73 dollar fatet, mot 65 dollar för en vecka sedan. Under natten då attackerna skedde steg priset snabbt, men den ökningen har lugnat sig något under fredagsförmiddagen. Men det är nervöst på oljemarknaden.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.