Facebook noscript imageOlycka vid tågspår i Kirseberg – en död
Nyheter
Olycka vid tågspår i Kirseberg – en död
Ambulans och räddningstjänst på plats vid järnvägsspåret i Kirseberg där en allvarlig arbetsplatsolycka inträffade på torsdagen. Foto: Johan Nilsson/TT
Ambulans och räddningstjänst på plats vid järnvägsspåret i Kirseberg där en allvarlig arbetsplatsolycka inträffade på torsdagen. Foto: Johan Nilsson/TT

En man i 25-årsåldern omkom och en annan i 30-årsåldern skadades allvarligt när de utförde arbete på järnvägsspåret i Kirseberg, Malmö. Händelsen utreds nu som arbetsmiljöbrott och vållande till annans död, uppger polisen på sin hemsida.

Polis, räddningstjänst och ambulans larmades under torsdagseftermiddagen till järnvägsspåret vid Segevång i Kirseberg efter rapporter om en allvarlig olycka.

Vid 16:14 bekräftade polisen att två personer var drabbade i händelsen. De två männen hade utfört någon form av arbete på järnvägsområdet när olyckan inträffade.

Strax före klockan halv sex på eftermiddagen påbörjades evakuering av passagerare från tåget som var inblandat i olyckan. Samtidigt kallades polisens tekniker till platsen för att genomföra en brottsplatsundersökning.

Förundersökning inledd

Senare under kvällen, vid 21:43, kom beskedet att en av de drabbade – en man i 25-årsåldern – hade avlidit till följd av sina skador. Den andra mannen, i 30-årsåldern, vårdas fortfarande på sjukhus, rapporterar polisen.

Enligt polisens hemsida har en förundersökning inletts gällande arbetsmiljöbrott, vållande till annans död samt grovt vållande till kroppsskada.

Vid 20:44 meddelade polisen att teknikerna hade avslutat sitt arbete på platsen och att tågstoppet som varit i kraft under eftermiddagen och kvällen kunde hävas.

Anhöriga till de drabbade männen har underrättats om händelsen, uppger polisen.

Cecilia Aspegren

Journalist.