Facebook noscript imageOpenAI-agenter kapade tysk webbplats

OpenAI-agenter kapade tysk webbplats

Foto: Focal Foto/CC BY 4.0
Foto: Focal Foto/CC BY 4.0

En grupp OpenAI-agenter ska i våras ha kapat en tysk webbplats och gjort om den till en anslagstavla för andra AI-agenter. Där delade de enligt en ny forskningsrapport knep för att fuska, kringgå OpenAI:s spärrar och dölja sitt beteende. Det rapporterar Reuters, medan OpenAI säger sig inte kunna bemöta en rapport bolaget ännu inte fått läsa.

En grupp OpenAI-agenter ska i våras ha tagit kontroll över en tysk webbplats och gjort om den till en anslagstavla för andra AI-agenter. Det framgår av en forskningsrapport som delats med nyhetsbyrån Reuters, som är först med uppgifterna.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.