Österrike förbjuder slöja i skolan för unga flickor

Österrike har infört ett nationellt förbud mot slöja för flickor under 14 år i både offentliga och privata skolor. Regeringen menar att lagen ska skydda unga flickor, men kritiker varnar för att den strider mot grundlag.
Den österrikiska regeringen, bestående av konservativa ÖVP, socialdemokratiska SPÖ och liberala Neos, har röstat igenom förbudet som ska träda i kraft nästa september.
Enligt lagen kommer flickor under 14 år att förbjudas bära ”traditionella muslimska” huvudbonader som hijab eller burka i skolmiljö, rapporterar BBC.
– Det här är inte en åtgärd mot en religion. Det är en åtgärd för att skydda flickors frihet i det här landet, säger Yannick Shetty, parlamentarisk ledare för Neos, enligt den brittiska nyhetskanalen.
Han uppger att omkring 12 000 barn berörs av förbudet.
Böter vid upprepade brott
Om en elev bryter mot förbudet ska samtal hållas med skolmyndigheter och vårdnadshavare. Vid upprepade överträdelser kan barn- och ungdomsvården kopplas in, och i sista hand riskerar familjer böter på upp till 800 euro.
Högernationalistiska FPÖ röstade för lagen men anser att den inte går tillräckligt långt, enligt BBC.
Kritik mot lagen
Den officiella islamiska samfundet i Österrike, IGGÖ, menar att förbudet kränker grundläggande rättigheter.
”Istället för att stärka barn kommer de att stigmatiseras och marginaliseras”, skriver organisationen.
IGGÖ påpekar att konstitutionsdomstolen 2020 underkände ett liknande slöjförbud för flickor under tio år, eftersom det specifikt riktade sig mot muslimer, rapporterar BBC.
En upplysningsperiod inleds i februari 2026, innan lagen träder i full kraft i september samma år.