
Sverigedemokraternas Jessica Stegrud rasar efter att polisen lagt ned förundersökningen om attacken mot henne utanför riksdagen i somras. Trots att hela händelsen filmades kommer ingen att åtalas.
Sverigedemokraternas riksdagsledamot Jessica Stegrud rasar efter polisens beslut att lägga ned förundersökningen om den attack hon utsattes för utanför riksdagen i juni. Händelsen inträffade under högljudda Palestinademonstrationer i Stockholm och filmades i sin helhet.
”Enligt svensk lag eller beslutande polis/åklagare så är det inget ofredande att hota, gallskrika på och fysiskt attackera en folkvald politiker utanför riksdagen”, skriver Stegrud på X och tillägger att förundersökningen läggs ned.
”FÖRUNDERSÖKNING NEDLAGD”
— Jessica Stegrud (@JessicaStegrud) September 15, 2025
Enligt svensk lag (?) eller beslutande polis/åklagare (?) så är det inget ofredande att hota, gallskrika på och fysiskt attackera en folkvald politiker utanför riksdagen.
”Förundersökningen läggs ner”.
Detta trots att hela förloppet fångats på film.… pic.twitter.com/1bxFXODE5B
Attack fångad på film
Videoklipp från händelsen visar hur en kvinnlig Palestinaaktivist springer fram mot Stegrud och försöker rycka åt sig hennes mobiltelefon. På andra filmsekvenser hörs kvinnan skrika förolämpningar och kalla riksdagsledamoten för ”jävla äckel” samt anklaga henne för att ”stötta folkmord”.
Stegrud har tidigare betonat att hon inte tagit ställning i Israel-Palestina-konflikten, enligt nyhetssajten Riks. Efter attacken skrev hon i sociala medier att hon försvarar allas rätt att demonstrera för sin sak men aldrig kommer acceptera att man ger sig på folkvalda politiker.
Polisen går inte vidare
Trots att hela förloppet dokumenterades på film har polis och åklagare valt att inte fortsätta med förundersökningen. Stegrud avslutar sitt inlägg med orden ”I rest my case”.
Händelsen ägde rum under en period med intensiva demonstrationer rörande konflikten i Mellanöstern, där flera politiska företrädare blev måltavlor för aktivister.
Läs också: Zackrisson: Flera behöver få sparken efter attacken på Stegrud