Facebook noscript imagePalestinademonstranter gripna i Amsterdam – trotsade förbud
Utrikes
Palestinademonstranter gripna i Amsterdam – trotsade förbud
Amsterdams borgmästare Femke Halsema (mitten) tog beslutet att förbjuda demonstrationer i helgen. Det trotsades. Foto: Mike Corder/AP/TT
Amsterdams borgmästare Femke Halsema (mitten) tog beslutet att förbjuda demonstrationer i helgen. Det trotsades. Foto: Mike Corder/AP/TT

Flera propalestinska demonstranter greps av polisen i Amsterdam på söndagen efter att ha trotsat ett förbud om att demonstrera i staden. Förbudet infördes efter att flera israeliska fotbollssupportrar attackerats under torsdagen.

Det var efter den Amsterdam-baserade fotbollsklubben Ajax match mot israeliska Maccabi Tel Aviv som det senare lagets supportrar jagades och misshandlades på gatorna i den nederländska huvudstaden under torsdag kväll och natt.

Bakom våldet stod propalestinska huliganer och åtminstone fem personer skadades i attackerna medan över 60 misstänkta greps.

Våldet har fördömts av ledande politiker i landet som antisemitiska och även internationella ledare har reagerat på händelserna.

Läs även: Palestinska aktivister attackerade israeliska fans i Amsterdam

Förbud från borgmästare

Till följd av de våldsamma scenerna tog Amsterdams borgmästare Femke Halsema beslutet att förbjuda offentliga demonstrationer över helgen. Söndag eftermiddag förlängdes det förbudet fram till torsdag morgon, rapporterar AP.

Men flera propalestinska demonstranter valde att trotsa borgmästarens beslut då de på söndagen samlades på torget Dam i centrala Amsterdam. Där skanderade de bland annat ”Befria Palestina”

Enligt nederländsk polis greps fler än 50 demonstranter medan 340 avlägsnades från platsen. Amsterdams kommun meddelade på X att polisen grep demonstranter som vägrade att lämna torget.

Försökte få tillstånd

Demonstrationens organisatörer vände sig på söndagsmorgonen till en domstol för att försöka få tillstånd till demonstrationen. Men domaren upprätthöll det förbud som borgmästaren infört.

Vid förhandlingen sade polischefen Olivier Dutilh att det återigen förekommit incidenter under natten riktade mot personer som antogs vara judar. Däribland ska några ha körts ut från taxibilar och andra blivit ombedda att visa pass för att bekräfta sin nationalitet.

Polisen inledde en omfattande utredning på fredagen efter attackerna mot de israeliska supportrarna, som verkar ha varit inspirerade av uppmaningar på sociala medier om att attackera judar.

Polisen rapporterar även om oroligheter på annat håll i samband med matchen och att supportrar till Maccabi Tel Aviv ska ha bränt en palestinsk flagga som rivits av från en byggnad i Amsterdam och använt bland annat rör och stenar i sammandrabbningar med motståndare, rapporterar Reuters.

Läs även: Fotbollsstjärna hyllar våld mot judar: ”Befria Palestina”

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu