Facebook noscript imagePolisanställd döms för 24 fall av dataintrång
Hoppa till innehållet

Polisanställd döms för 24 fall av dataintrång

Foto: Sverigedemokraterna
Foto: Sverigedemokraterna

2025 åtalades men frikändes kvinnan för dataintrång på sitt jobb inom polisen. Efter överklagan döms hon nu av hovrätten.

Den i dag 37-åriga kvinnan hade under flera år arbetat som administratör vid olika befattningar på polisen i Uppsala. Under tre månader i slutet av 2023 och början av 2024 gjorde kvinnan i sin tjänst som administratör vid samordningsenheten 1 730 sökningar i Storm, Polismyndighetens operativa ledningssystem för händelser, vilka inte ansågs nödvändiga för att genomföra arbetsuppgifter.

Av domen från 2025 framgår att kvinnan medgav att hon haft Storm öppet på sin dator och att hon använt det men nekade till att hon använt programmet på så vis att hon berett sig tillgång till några uppgifter samt att användningen av programmet skett olovligen.

Hon sade sig inte haft uppsåt, vare sig till att hon berett sig tillgång till uppgifter eller att detta skett olovligen.

Läs Bulletin.

139 kr/mån.

  • Alla artiklar och granskningar
  • Ingen reklam
  • Brottskartan
  • Ingen bindningstid – avsluta när du vill
PrenumereraEtt år – 1 450 kr

Betala med kort eller Klarna.