Facebook noscript imagePolisen: Ingen felbedömning med Palestinaaktivister utanför riksdagen
Polisen: Ingen felbedömning med Palestinaaktivister utanför riksdagen
Polisen motar bort demonstranter på riksgatan utanför riksdagen på torsdagen. Foto: Anders Wiklund/TT
Polisen motar bort demonstranter på riksgatan utanför riksdagen på torsdagen. Foto: Anders Wiklund/TT

Fyra händelser polisanmäldes under gårdagen i samband med Palestinaaktivisters förehavanden utanför riksdagen, varav en avser attacken mot riksdagsledamoten Jessica Stegrud (SD). Men polisen anser inte att man gjort en felbedömning när man låtit demonstranterna stå så nära riksdagsentrén. – Det vill jag hävda med emfas att vi inte har gjort, säger polisens presstalesperson Ola Österling.

Sverigedemokraternas riksdagsledamot Jessica Stegrud blev på onsdagen omringad av Palestinaaktivister. En av aktivisterna gick även till fysiskt angrepp och slog till Stegruds hand som hon höll sin mobil i. Händelsen fångades på film.

– Det är ju en en händelseutveckling på Riksgatan som inte är bra, om jag säger så, ur en polisiär synvinkel, säger polisens presstalesperson Ola Österling om händelsen.

Läs även: Polisen om Stegrud: ”Hon är ju inte som kungen”

Han säger att det pågår bedömningar huruvida man ska göra Riksgatan till ett så kallat paragraf 24-område (enligt polislagen). Det innebär att polisen får bestämma vilka som får vara inne i området och i så fall kommer demonstrationer att hamna utanför det, säger Österling.

När Bulletin intervjuar Österling strax innan lunchtid säger han att något beslut ännu inte är taget i frågan. Men vid lunchtid säger demonstranter utanför riksdagen till Bulletin att de blivit flyttade på av polisen med hänvisning till 24 § i polislagen.

Foto: Pelle Zackrisson/Bulletin

Läs mer: Palestinademonstranter: Polisen flyttade oss utanför riksdagen

Poliser i närheten

När Jessica Stegrud blev omringad fanns det flera poliser i närheten. På frågan hur det kommer sig att de inte ingrep svarar Österling:

– Jag kan inte göra någon distansbedömning [om] den händelsen.

Han bekräftar dock att händelsen har polisanmälts och kommer att utredas.

Fyra anmälningar

Incidenten där Stegrud omringades och angreps var heller inte den enda vid Riksdagshuset som polisanmäldes onsdag eftermiddag. Totalt rör det sig om fyra anmälningar; en för misshandel, två för ofredande och en för icke tillståndsgiven allmän sammankomst.

Därutöver har incidenter tidigare inträffat utanför statsministerns residens Sagerska palatset, på andra sidan vattnet om Riksdagshuset.

Mot bakgrund av alla de här olika händelserna, har ni gjort en felbedömning från polisens sida i att låta de här demonstranterna stå precis utanför riksdagsentrén så som de har gjort?

– Nej, det har vi inte gjort. Och det vill jag hävda med emfas att vi inte har gjort, svarar Österling.

– Vi har inte haft några ordningsstörningar fram till igår i egentlig mening. Men ordningssituationen har blivit gradvis sämre med att eskalera till gårdagens nivå, utvecklar han och tillägger att man haft bra diskussioner med riksdagen om situationen.

Men är det inte bra att föregripa sådana här händelser innan de händer?

– Jo, men vi har lite svårt att [upprätta ett paragraf] 24-område innan en ordningsstörning har ägt rum. Utan vi måste ju kunna påvisa en ordningsstörning för att kunna upprätta ett [paragraf] 24-område, annars så blir vi kritiserade av Justitieombudsmannen.

– Men nu har vi ju bevisligen ordningsstörningar på plats i form av bland annat de här tre anmälningarna, säger Österling och tillägger att situationen nu är en helt annan.

Ordningsstörningar innan onsdagen

De incidenter som räknas som ordningsstörningar är anmälningarna gällande misshandel och ofredande. En icke tillståndsgiven demonstration räknas inte som en ordningsstörning om den inte bedöms påverka ordning, säkerhet och trafik, säger Österling.

Även innan onsdagen skedde dock ordningstörningar. Och vid Sagerska palatset ledde det till att man sedan tidigare beslutat om ett paragraf 24-område.

De som skedde på Riksgatan bedömdes dock inte vara nog för att upprätta ett sådant område.

– Vi har haft ordningsstörningar, men inte i den omfattning som innebar att vi behövde [upprätta ett paragraf] 24-område, säger Österling.

”Kan innebära olika typer av problem”

Bulletin har även varit i kontakt med riksdagsförvaltningens presstjänst om hur säkerhetsavdelningen ser på onsdagens händelse. De svarar via mejl:

”Icke tillståndsgivna demonstrationer i direkt anslutning till riksdagens fastigheter kan innebära olika typer av problem beroende på deltagare och aktiviteter. Riksdagens skyddsvakter ansvarar för tillträdet till skyddsobjektet.”

Vidare skriver de att det är polisen som har ansvar för ordning och säkerhet på Riksgatan och hanterar allmänna sammankomster – oavsett om de är tillståndsgivna eller inte.

”Riksdagsförvaltningen står i löpande kontakt med polisen kring avvägningar och eventuella åtgärder. Hur våra övriga rutiner ser ut och vilka åtgärder som vi vidtar kommenterar vi inte närmare. Riksdagsförvaltningen känner till att polisen har upprättat en anmälan i samband med händelsen som ledamoten var inblandad i.”

Talmannens presstjänst meddelar att talmannen inte kommer att ge någon kommentar gällande attacken mot Stegrud. Karl Lindberg från talmansstaben låter dock meddela att demonstrationerna på Riksgatan diskuterades vid ett möte med gruppledarna för samtliga riksdagspartier under gårdagen.

Läs även: ”Vem säger att det inte är en kniv nästa gång?”

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu