
Ett rekordbeslag av stulna cyklar har gjorts i Karlstad, meddelar polisen. I samband med fyndet har en man i 25-årsåldern anhållits. – Det är ett väldigt stort antal cyklar, säger polisens presstalesperson Sophia Jiglind till Bulletin.
Det var efter ett tips från allmänheten tidigt tisdag morgon om en man med avvikande beteende utanför centrala Karlstad som fyndet gjordes, skriver polisen på sin hemsida.
När mannen, som är i 25-årsåldern, skulle kontrolleras försökte denna springa från polisen. Men efter en kortare språngmarsch kunde han gripas, varpå det framkom att mannen satt på en stor mängd stulna cyklar.
Stöldgodset hittades i en skogsdunge och cyklarna var enligt polisen så många till antalet att man behövde använda en släpkärra och köra flera vändor för att föra dem från platsen.
Exakt hur många det rör sig om förtäljer inte myndigheten.
– Jag önskar att jag kunde säga det. Vi får ju inte göra det för åklagaren. Men det är ett väldigt stort antal cyklar, ett av de största beslagen vi har gjort på länge, säger Sophia Jiglind, polisens presstalesperson i Region Bergslagen, till Bulletin.
Misstänkt anhållen
Efter fyndet har den gripne mannen blivit misstänkt för stöld alternativt häleri. Han har sedermera anhållits efter åklagarbeslut. Huruvida den misstänkte är känd hos polisen sedan tidigare kommenterar inte myndigheten.
– Det är heller ingenting jag kan gå in på, utan då får jag hänvisa till åklagaren som får ta beslut om de uppgifterna, säger Sophia Jiglind.
I samband med att cyklarna hittats har polisen påbörjat ett arbete med att identifiera de rättmätiga ägarna till fordonen.
– Utredarna håller på för fullt med att identifiera vilka ägare det är. Sedan har jag ingen exakt siffra på hur många som är återlämnade, men det är ett par i alla fall, säger Jiglind.
Vidare meddelar hon att arbetet fortsatt pågår.
– Så håller vi tummarna för att alla kan identifieras och återlämnas.