
Säkerhetspolisen följer utvecklingen efter dubbelmordet i Washington och arbetar med att bedöma hotbilden mot Sveriges säkerhet. Polisen uppger till Bulletin att man följer utvecklingen ”noga”.
Efter att två israeliska judar mördats av en pro-palestinsk vänsteraktivist i Washington DC under onsdagen har Bulletin kontaktat svenska myndigheter om säkerhetsläget för judar i Sverige.
Säkerhetspolisen meddelar att de följer utvecklingen i USA och arbetar operativt med att bedöma och reducera hot mot Sverige.
”Vårt operativa arbete med att bedöma och reducera hot i Sverige är ständigt pågående, samtidigt går det inte att garantera att våldsdåd inte inträffar i Sverige. Det skulle kräva en omfattande övervakning och kontroll som inte är förenlig med ett demokratiskt samhälle”, skriver Gabriel Wernstedt, pressekreterare vid Säkerhetspolisen.
Polisen bekräftar att de följer utvecklingen ”noga” men vill inte kommentera specifika säkerhetsåtgärder.
”Det hör till polisens ordinarie uppdrag att skydda utländska beskickningar och säkerställa allmän ordning och säkerhet. Vi följer utvecklingen i omvärlden noggrannt”, skriver polisen i ett mejlsvar.
Judiska symboler
Polisen svarar också på frågan om judar öppet kan bära religiösa symboler som exempelvis kippa eller davidsstjärna i alla delar av Sverige. Man skriver att rätten att bära religiösa symboler är inskriven i grundlagen och Europakonventionen, och att polisen ”varken kan eller vill avråda någon från detta”.
Sedan den muslimska terrororganisationen Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 och Israels militära svar har Sverige sett upprepade antisemitiska demonstrationer där aktivister – bland annat klimatprofilen Greta Thunberg – skanderat ”krossa sionismen” och ”From the river to the sea” – slagord som syftar på att utplåna Israel.
Vid demonstrationer har israeliska flaggor eldats upp och ramsor om ”global intifada” och ”Free, free Palestine” ropats. ”Free, free Palestine” är vad mördaren i Washington DC, Elias Rodriguez, vrålade när han greps efter dubbelmordet.
Polisen i Sverige uppger att man gjort flera polisanmälningar i samband med pro-palestinska/anti-israeliska demonstrationer.