Politiker använder Totos musik: ”Har inte godkänts”

Michigans republikanska senator Aric Nesbitt använde låten ”Hold the line” i ett meddelande till Trumpadministrationen och ICE. Nu går bandet ut och förtydligar att låten användes utan tillstånd. ”Toto har aldrig varit och kommer aldrig att vara knutet till politiska intressen”, skriver bandet.
Michigans republikanske senator Aric Nesbitt publicerade under natten till måndagen ett inlägg på Facebook riktat till och migrationsmyndigheten ICE.
I videoklippet spelas låten ”Hold the Line” av bandet Toto, samtidigt som ett budskap visas i bild: ”Dubbla antalet utvisningar. Michigan är med er.”
Under måndagen gick Toto ut med ett uttalande på Facebook med anledning av klippet som spridits från Aric Nesbitt.
”Toto har aldrig varit och kommer aldrig att vara knutet till politiska intressen, oavsett sida i politiken”, skriver bandet.
Bandet uppger att användningen av låten och kopplingen till politiska budskap inte har godkänts, och att guvernörskandidaten i delstaten Michigan inte har begärt tillstånd att använda musiken.
”Vi vill göra detta tydligt för hela världen, och den otillåtna användningen utan formellt tillstånd har anmälts till rättighetsinnehavaren Sony samt musikförlaget för Hold The Line”, skriver Toto i meddelandet.
Toto är även kända för låtar som ”Africa” och ”Rosanna”.