
Stockholms stad ska upphandla narkotikasök med hund för de kommunala grund- och gymnasieskolorna, rapporterar Mitt i.
Roger Adolfsson, säkerhetssamordnare vid utbildningsförvaltningen, säger att syftet är att förebygga narkotikabruk i olika områden, stärka tryggheten och markera nolltolerans mot droger.
– Med tanke på hur samhället ser ut i dag är det inte otänkbart att barn gömmer narkotika i sina skåp.
Enskilda skolor har tidigare själva kunnat anlita hundförare och narkotikahund. Även polisen har kunnat genomföra sök. Men enligt Adolfsson är det inte alltid möjligt för polisen att söka efter narkotika i Kommunala skolor i förebyggande syfte, utan det krävs ofta konkreta misstankar vilket det ska nu ändras på.
– Vi vill göra det enklare för skolorna, säger han.
Hundarna ska söka i skolorna utanför skoltid och på initiativ av skolledningen och det finns inga krav på misstanke om brott. Skulle man hitta narkotika överlämnas ärendet till polisen.