Facebook noscript imageRegeringen siktar på att slå ihop Sveriges elområden
Regeringen siktar på att slå ihop Sveriges elområden
Näringsminister Ebba Busch (KD). Foto: Claudio Bresciani/TT
Näringsminister Ebba Busch (KD). Foto: Claudio Bresciani/TT

Tidöregeringen presenterade idag kraftfulla åtgärder för att stärka Sveriges energisystem. Energiminister Ebba Busch (KD) meddelade tillsammans med ministrar och företrädare från M, KD, L och SD fyra nya initiativ som ska säkra elförsörjningen och utjämna priser.

– Sverige har volatila elpriser, ibland extremt volatila så de går upp och ner som en jojo eller en bergodalbana, förklarade Busch under pressträffen.

Regeringen ger nu Svenska kraftnät (SVK) i uppdrag att analysera möjligheterna till färre elområden. Tre alternativ ska utredas: ett enda elområde för hela Sverige, två områden, eller flera områden enligt tidigare EU-analys.

– En förändring av Sveriges elområden skulle kunna jämna ut elpriserna mellan olika delar av Sverige och ge förutsättningar för en mer välfungerande elmarknad, säger Busch.

Sverige har sedan 2011 varit indelat i fyra elprisområden efter EU-kommissionens krav, med påtagliga prisskillnader som följd.

– Priserna 2022 i SE fyra längst söder i Sverige var 2,5 gånger högre jämfört med i norra Sverige, påpekar Busch.

Kraft- och fjärrvärmen förstärks

Regeringen presenterade också initiativ för att stärka fjärr- och kraftvärmen. Enligt Niklas Wykman (M) har Sverige nu ”en energiminister och en riksdagsmajoritet som bryr sig om alla kraftslag”.

– Skulle vi inte ha den kraft och fjärrvärme som vi har idag, då skulle vi behöva addera ungefär samma effekt som från tio kärnkraftsreaktorer, förklarar Busch.

Vattenkraften återupprättas

Tobias Andersson (SD) lyfte fram vattenkraftens betydelse och beskrev hur den historiskt har hanterats ”styvmoderligt”.

– Vattenkraften har bidragit med sin reglerbarhet men också tvingats att stå tillbaka med sin produktion för att möjliggöra mer väderberoende kraftslag, sade Andersson.

Regeringspartierna kommer nu att ge Energimyndigheten i uppdrag att tillsammans med Svenska kraftnät kartlägga vattenkraftens förmågor. Enligt Sveriges Ingenjörer skulle effekthöjande åtgärder kunna ge ett tillskott motsvarande en stor kärnkraftsreaktor till 2035.

Stamnätet byggs ut i norr

Louise Eklund (L) presenterade det fjärde initiativet om att utvidga transmissionsnätet i norra Sverige.

– I stora delar av Norrbotten saknas idag ett utbyggt transmissionsnät. Stamnätet slutar till exempel vid Porjus, förklarar Eklund.

Busch avslutade med att lyfta resultat som redan uppnåtts:

– Vi har nu de lägsta elpriserna på fyra år, men vi är långt ifrån nöjda och fortsätter med fler åtgärder.

Uppdraget om elområden ska redovisas i maj 2026.

Cecilia Aspegren

Journalist.