Facebook noscript imageRektor bokade tolk till samtal med lärare
Hoppa till innehållet

Rektor bokade tolk till samtal med lärare

Genrebild. Foto: Pixabay.
Genrebild. Foto: Pixabay.

Elever på en högstadieskola i Värmland ska ha svårt att förstå vad en av lärarna säger, och föräldrarna har försökt få skolan och kommunen att agera. Rektorn har bokat en tolk till ett samtal med läraren.

Föräldrar som har hört av sig till Nya Wermlands-Tidningen, NWT, berättar att problemen började redan första dagen på höstterminen i augusti.

– Mitt barn kom hem och sa att det inte fungerar, säger en av föräldrarna.

Föräldrarna beskriver svårigheter både i undervisningen och i det sociala.

– Det blir olika missförstånd och det fungerar liksom inte, säger en förälder.

Fick inget svar

Föräldrarna är oroliga för hur det ska gå för barnen i skolan, både nu och längre fram.

– Det är jätteakut det här tycker jag, säger en förälder.

Både elever och vårdnadshavare ska ha försökt nå rektorn och kommunen om problemen.

– Vi är flera som har bekymmer med det. Vi försöker ju få kontakt med någon och få någon att göra något, men vi får inget svar. Jag vet att flera har mejlat men det kommer inget svar.

Känner till problemen

För några veckor sedan skrev rektorn till de berörda eleverna och deras föräldrar. I meddelandet, som NWT har läst, framgår det att rektorn är medveten om problemen.

”Jag har fått många signaler om att varken ni vårdnadshavare eller elever tycker att det fungerar som det ska. Främst på grund av [lärarens] svenska”, skriver rektorn.

Enligt meddelandet har rektorn haft samtal med läraren om problemen.

”Vi har också under denna vecka ett inbokat samtal tillsammans med tolk för att kunna reda ut ordentligt var problemet ligger”, skriver rektorn.

Det beskedet reagerar en av föräldrarna på.

– Då får vi ett mejl där de skriver att de ska ta hjälp av en tolk för att reda ut problemet. Men, det anser jag att man redan vet när man behöver en tolk.

Ska få mer stöd

I meddelandet skriver rektorn att kommunen har ett ansvar att stötta sina lärare. Läraren kommer därför att få extra stöd, utöver det som redan finns.

Rektorn avböjer att kommentera saken för NWT.

”Då det handlar om en enskild individ, vars integritet jag värnar om, kommer jag inte att uttala mig i ärendet”, skriver rektorn i ett mejl till NWT.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu