Facebook noscript imageRepublikaner uppmanar Trump att återupprätta Ukrainastöd
Utrikes
Republikaner uppmanar Trump att återupprätta Ukrainastöd
Thom Tillis och Lindsey Graham. Foto: Ben Curtis/Evan Vucci/AP/TT
Thom Tillis och Lindsey Graham. Foto: Ben Curtis/Evan Vucci/AP/TT

Flera republikanska senatorer uppmanar president Donald Trump att ändra sina beslut om en paus av amerikanskt militärt och underrättelsestöd till Ukraina. De varnar för att ett långvarigt stopp av amerikanskt stöd skulle få allvarliga konsekvenser, rapporterar The Hill.

– Det är oroande för det ukrainska folket, säger senator Thom Tillis (R), en ledande förespråkare för stöd till Ukraina, om pausen av amerikanska militära leveranser, enligt The Hill.

Tillis varnar för att det pausade stödet, som tillkännagavs på måndagen, ”kan vara till hjälp för Putin”.

– Jag tycker det ger dåliga signaler, säger han och fortsätter:

– Jag vet att det är svårt för folket i Ukraina. Jag var där för bara två veckor sedan.

Enligt Tillis har Ukraina tillräckligt med vapen och ammunition för att hålla frontlinjen för tillfället. Han uttrycker emellertid förhoppningar om att pausen i militärt stöd inte skulle vara länge. Han menar att det är okej med en paus så länge det är en kortsiktig ”förhandlingstaktik.”

– Jag hoppas och ber att den blir kortvarig, säger han och tillägger att han tror den kommer att bli det.

”Mycket oroad”

Senator Lindsey Graham (R), som har arbetat hårt bakom kulisserna för att sätta ihop det omtalade mineralavtalet, säger att han är bekymrad över Trumps tillkännagivna paus vad gäller underrättelsestöd till Ukraina.

– Jag är mycket oroad över det på lång sikt, säger han.

– Det ger Ukraina en fördel. Förhoppningsvis kommer allt detta att reda ut sig ganska snart.

Susan Collins, republikansk senator från Maine, säger att hon motsätter sig pausen av militärt stöd.

– Jag tycker inte att vi bör pausa våra insatser. Det är ukrainarna som offrar blod, säger hon.

Senatens majoritetsledare John Thune (R) understryker att pausen i militärt stöd till Ukraina kommer att vara tillfällig och att det inte rör sig om något definitivt stopp.

– Jag tror att det är en del av en förhandling. Och jag hoppas att vi i slutändan kommer att få folk till förhandlingsbordet och kunna förhandla fram ett avtal som kommer att leda till en fredlig lösning på denna tre år långa konflikt, och förhoppningsvis en som respekterar det ukrainska folkets suveränitet

Sedan USA har pausat sitt militära och underrättelsestöd till Ukraina har Rysslands bombanfall mot grannationen ökat i intensitet. Natten till lördagen miste åtminstone 23 personer livet i robotattacker, rapporterar CNN.

Texten har uppdaterats.

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu