
Tusentals ansökningar om svenskt medborgarskap behandlas inte alls medan enklare ärenden går före i kön. Riksrevisionen riktar nu skarp kritik mot Migrationsverkets system som de menar är ineffektivt och har skapat flera års väntan för många sökande.
Migrationsverkets hantering av ansökningar om medborgarskap brister i effektivitet, visar en granskning från Riksrevisionen. Tusentals ärenden ligger vilande, hanteringen är delvis godtycklig och Migrationsverket saknar plan för när de personer som väntat längst kommer att få sina ärenden handlagda, enligt rapporten som publicerades den 25 mars.
Långa handläggningstider
Riksrevisionens granskning visar att många ärenden är äldre än fyra år och handläggs i princip inte alls. Enligt samma granskning skapar Migrationsverkets målstyrning incitament i flera led att prioritera enklare ärenden, medan ärenden som kräver mer utredning kan få vänta i flera år utan åtgärd.
För berörda personer innebär de långa väntetiderna att de inte kan komma ifråga för vissa anställningar eller utbildningar och inte heller rösta i riksdagsval, framgår det av Riksrevisionens rapport.
Brister i kvalitetssäkring
De långa handläggningstiderna innebär även att det kan dröja flera år innan Migrationsverket upptäcker brister i ärenden, konstaterar Riksrevisionen. Det handlar exempelvis om omständigheter som talar för att ett uppehållstillstånd ska återkallas eller att medborgarskap inte ska beviljas.
Migrationsverket brister också i vissa avseenden med att säkerställa korrekta beslut, enligt rapporten. Det handlar om att rutiner inte är tillräckligt tydliga och att det finns brister i både beslutsunderlag och handläggningssystem.
– Vi ser dessutom att bristen på ett tillräckligt bra stöd i prövningen innebär en risk för att ärenden inte bedöms enhetligt. Det saknas tillräckligt tydliga och lättillgängliga stöddokument och de forum som ska främja enhetliga bedömningar och arbetssätt fungerar inte tillräckligt bra, säger Lovisa Ingström, projektledare för granskningen till Riksrevisionen i pressmeddelandet.
Säkerhetsrisker när medborgarskap beviljas utan kontroll
Till följd av Migrationsverkets långa handläggningstider lämnar en majoritet av de som ansökt om medborgarskap in en så kallad begäran om avgörande, visar Riksrevisionens granskning. Möjligheten att göra det har stärkt förutsättningarna för många sökanden, men har lett till kraftiga fördröjningar för de som inte lämnat in en begäran.
Många som ansökt om medborgarskap för flera år sedan får stå kvar i kön, medan Migrationsverket fattar beslut för sökanden som ansökt under det senaste året, enligt rapporten. Migrationsverkets hantering har också skapat inlåsningseffekter för flera tusen sökanden. Det finns idag ingen plan för när de kommer att få sina ärenden handlagda, framhåller Riksrevisionen.
Regeringen och Migrationsverket ansvariga
– Regeringen har gjorts uppmärksam på de negativa konsekvenser som begäran om avgörande har haft för enskilda individer, men har inte vidtagit några åtgärder för att rätta till bristerna. Här har Migrationsverket och regeringen ett gemensamt ansvar, säger riksrevisor Christina Gellerbrant Hagberg i pressmeddelandet.
Riksrevisionen rekommenderar att regeringen bland annat vidtar åtgärder för att hantera negativa konsekvenser av möjligheten till begäran om avgörande i medborgarskapsärenden och säkerställer att Migrationsverket har rättsliga förutsättningar att ta del av information från andra myndigheter, enligt rapporten.