Facebook noscript imageRödgrönt bråk om kärnkraften: ”Används som slagträ”
Rödgrönt bråk om kärnkraften: ”Används som slagträ”
Kärnkraftsverket i Oskarshamn, där sju procent av Sveriges el produceras, står i centrum för den rödgröna striden. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Kärnkraftsverket i Oskarshamn, där sju procent av Sveriges el produceras, står i centrum för den rödgröna striden. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Miljöpartiets Per Bolund går till hårt motangrepp efter att S-toppen Laila Naraghi jämfört honom med energiminister Ebba Busch i kärnkraftsdebatten. ”En ovärdig debattmetod när jag används som slagträ”, skriver den tidigare miljöministern i en debattartikel i Dagens Nyheter.

Per Bolund (MP) går i svaromål efter S-riksdagsledamoten Laila Naraghis kritik i kärnkraftsfrågan. I en replik på DN Debatt beskriver han hennes debattmetoder som ”ovärdiga”.

Det var i söndags som Naraghi, riksdagsledamot från kärnkraftskommunen Oskarshamn, kritiserade energiminister Ebba Busch (KD) och jämförde hennes agerande med Bolunds tidigare dogmatism. ”Buschs ensidiga propagerande för en enda väg – kärnkraften – är enögd,” skrev Naraghi på DN Debatt.

Motsätter sig S-kritiken

I sitt svar avvisar Bolund anklagelserna och påminner om att MP var med i energiöverenskommelsen tillsammans med S, M, C och KD. ”Det är mig veterligen samma politik som Laila Naraghis eget parti driver i dag. Att utmåla den som dogmatism faller därför helt tillbaka på skribenten själv,” skriver han.

Fortsatt motstånd mot kärnkraft

Trots att Oskarshamns kärnkraftverk enligt Naraghi står för 7 procent av Sveriges elproduktion, vidhåller Bolund sin kritiska linje. Han hänvisar till försenade projekt i andra länder och hävdar att förnybara energikällor är mer kostnadseffektiva, dock utan att bemöta Naraghis argument om kärnkraftens betydelse för svensk industri och välfärd.

Rödgrön splittring i energipolitiken

Medan Naraghi efterlyser ett större samarbete mellan S och M för att säkra Sveriges energiförsörjning, fortsätter Bolund att förespråka en övergång till förnybar energi. Avslutningsvis ifrågasätter han både regeringens och Socialdemokraternas förmåga att föra en seriös energipolitik.

Cecilia Aspegren

Journalist och biträdande redaktionschef.