Ryskt skuggfartyg stoppat i Medelhavet

Tidigare i veckan, i en operation tillsammans med Storbritannien grep franska marinen oljetankern Grinch i Medelhavet. Fartyget, som fraktade rysk olja, tillhör den så kallade skuggflottan och misstänks ha seglat under falsk flagg.
Oljetankern Grinch lämnade den ryska hamnstaden Murmansk i början av januari. När fartyget stoppades i torsdags var dess destination okänd, men enligt analysföretaget MarineTraffic såg det ut att segla mot Suezkanalen, rapporterar Wall Street Journal.
”Den franska marinen bordade en oljetanker från Ryssland som omfattas av internationella sanktioner och misstänks segla under falsk flagg”, skrev Frankrikes president Emmanuel Macron på X efter operationen.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj välkomnar beslagtagandet på samma plattform.
”Tack, Frankrike! Det här är precis den typ av beslutsamhet som behövs för att säkerställa att rysk olja inte längre finansierar Rysslands krig”, skrev han.
Över 1 300 fartyg i nätverket
Beslagtagandet markerar en skärpning i västvärldens kamp mot den så kallade skuggflottan - ett nätverk av över 1 300 åldrande tankfartyg som transporterar sanktionerad olja runt om i världen, enligt webbplatsen TankerTrackers.com. Fartygen seglar ofta under falska flaggor och ägs genom ogenomskinliga strukturer. Ryssland toppar TankTrackers lista över skuggflottan med 202 fartyg, följt av Panama med 177 och Kamerun med 129.
Sju andra skuggtankfartyg har beslagtagits sedan USA i början av december började agera mot sanktionerade tankfartyg. De flesta togs i Karibien. På tisdagen bordade USA:s Southern Command det panamaflaggade tankfartyget Sagitta i Karibien.
– Det är extremt betydelsefullt att Frankrike gjorde det. Det visar att ett europeiskt land står upp mot Ryssland, och de gör det i Medelhavet, säger Charlie Brown, senior rådgivare vid intresseorganisationen United Against a Nuclear Iran, till WSJ.
Första gemensamma operationen
Franska marinsoldater grep Grinch efter att det upptäcktes segla under falsk komorisk flagg. Fartyget, som byggdes 2004, transporterade oljeprodukter främst avsedda för Kina och Indien. Efter en utredning ombord dirigerade franska åklagare fartyget till Frankrike.
Operationen är den första gemensamma insatsen mellan Frankrike och Storbritannien mot ett fartyg under internationella sanktioner. Den franska marinen kunde borda fartyget med hjälp av brittisk underrättelseinformation.
Ett företag kopplat till fartyget, Cube Ventures Shipping SA, är baserat i Marshallöarna och sanktionerat av USA, Japan och Ukraina.
– Vi trappar upp vårt svar mot skuggfartyg – för att strypa de medel som underblåser Putins olagliga invasion av Ukraina, säger Storbritanniens försvarsminister John Healey i ett uttalande, enligt Wall Street Journal.