
Socialdemokraterna vill minska handläggningstiderna för medborgarskapsärenden hos Migrationsverket. Det framgår i en skrivelse från riksdagsledamoten Anders Ygeman (S) med flera. Nima Gholam Ali Pour (SD) pekar på att det kan leda till att fler beviljas medborgarskap enligt nuvarande lagstiftning. ”En lagstiftning som varken ställer krav på språkkunskaper eller egen försörjning”, skriver SD-ledamoten på Facebook.
Det är i ett betänkande från april i år rörande migrationsfrågor som den tidigare migrations- och integrationsministern Anders Ygeman (S) gör utlåtandet. Detta i en skrivelse undertecknad tillsammans med S-kollegorna i riksdagen Sanne Lennström, Åsa Eriksson, Ola Möller och Arber Gashi.
I kvintettens ställningstagande står det:
”Tidigare besparingskrav har lett till personalneddragningar hos Migrationsverket, vilket har fått effekten att handläggningstiderna för olika typer av medborgarskapsärenden har förlängts kraftigt. Även om Migrationsverkets anslag har ökat behöver regeringen fokusera på att få myndigheten att minska handläggningstiderna.”
SD: Inför moratorium
En som reagerar på ställningstagandet är riksdagsledamoten Nima Gholam Ali Pour (SD). I ett inlägg på Facebook skriver han att Sverigedemokraterna vill införa ett moratorium för beviljande av medborgarskap, så länge nuvarande lagstiftning är på plats.
”Socialdemokraterna däremot vill avsätta resurser för att snabba på handläggningsprocessen så att fler kan beviljas medborgarskap enligt nuvarande lagstiftning, en lagstiftning som varken ställer krav på språkkunskaper eller egen försörjning”, skriver Gholam Ali Pour.
Bromspedal från Migrationsverket i april
Tidigare i maj kunde Bulletin rapportera att Migrationsverket beviljade 1 229 medborgarskap i april 2025, en minskning från 6 460 i februari.
Läs mer: Nya siffrorna: Migrationsverket drar i bromsen för medborgarskap
I april rapporterade Dagens Nyheter att Migrationsverket gör beräkningen att 23 000 färre kommer att få sina medborgarskapsärenden avgjorda i år, i jämförelse med hur man tidigare har prognosticerat.
En anledning till detta är ett uppdrag från regeringen om förstärkt säkerhetsperspektiv i hanteringarna, uppger Migrationsverket. Det inkluderar bland annat krav på att personer som ansöker om medborgarskap måste inställa sig personligen. Tidigare har det inte krävts.
– Vi har inte kommit igång med personlig inställelse än, vi måste ta fram en egen instruktion om hur det här ska gå till och rigga i regionerna så att de har möjlighet att ta emot. Men vi borde komma igång inom en månad i alla fall, sade Migrationsverkets generaldirektör Maria Mindhammar till DN i april.
Läs även: Forssell till Schweiz för att studera hårdare medborgarskapskrav