Facebook noscript imageSå svarar näringslivet på miljardärsskatt

Så svarar näringslivet på miljardärsskatt

Foto: Public Domain / Fredrik Lundberg. Fakismil: Youtube. / Foto: Meta Spotify grundaren Martin Lorentzon
Foto: Public Domain / Fredrik Lundberg. Fakismil: Youtube. / Foto: Meta Spotify grundaren Martin Lorentzon

Miljardärsskatt och exit-skatt är viktiga frågor för V och MP i valrörelsen. Spotify-grundaren Martin Lorentzon uppger att han flyttar utomlands om förslagen blir verklighet, medan finansmannen Fredrik Lundberg kallar det för ”mycket oroande”. Miljardären och ”vänsterkapitalisten” Robert Weil anser istället att samhällsproblem behöver lösas med skatt.

”En skola för alla, en sjukvård som finns där när den behövs, trygghet, fungerande järnväg och en rättvis klimatomställning”. Så beskriver Miljöpartiet vad intäkterna från en miljardärsskatt ska gå till, i partiets eget material.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.