
Centerpartiets agerande för tankarna till Mumintrollens värld och Hattifnattarna. Det verkar som om Tove Jansson tittat i kristallkulan, skriver Torsten Sandström.
Som bekant har Ann-Karin Hatt utsetts till partiledare i ett Centerparti på nedgång. Valet av henne har inspirerat mig att friska upp mina vaga minnen om Mumintrollens värld. På Wikipedia kan vi läsa följande om vad Hattifnattarna är kända för:
”Över Hattifnattarna verkar det vila någon typ av förbannelse. De befinner sig ständigt på resa i sina båtar, blickande hålögt mot fjärran i hopp om att deras mål skall manifestera sig, så att färden äntligen tar slut, något som tyvärr aldrig inträffar.”
Det verkar alltså som Tove Jansson med en blick i kristallkulan förmått karaktärisera Centerpartiet. Ett vilset spökparti i fritt fall. Som inte förmår byta politik, utan bara växlar ledare. Alltså en grupp politiker som drabbats av förbannelse.
En färd ut ur riksdagen vore en välgärning. Detta gäller förstås även Socialdemokraternas andra spökpartier.