
Statistik från SCB visar mindre skillnader än väntat mellan arbetare och tjänstemän som drabbas av karensavdraget vilket väcker frågan om det är ett orättvist avdrag eller inte, rapporterar Tidningen Näringslivet. ”Siffrorna speglar att många tjänstemän också saknar möjlighet att jobba hemifrån vid sjukdom”, skriver LO:s chefsekonom Torbjörn Hållö i en kommentar till Bulletin.
Nya siffror från SCB visar att skillnaderna mellan arbetare och tjänstemän som får karensavdrag är mindre än vad som ofta lyfts i den politiska diskussionen, rapporterar TN.
Under 2023 fick 65 procent av arbetarkvinnorna och 56 procent av tjänstemannakvinnorna karensavdrag någon gång.
För männen var motsvarande nivåer 58 respektive 43 procent.
Unionen: ”fyller en funktion”
Unionens ordförande Peter Hellberg betonar att karensavdraget enligt förbundet fyller en funktion.
Han menar att det är rimligt att en försäkring innehåller en mindre självrisk och att alternativet vore att sänka ersättningsnivån eller införa striktare kontroller. Ett sådant steg skulle, enligt Hellberg, påverka fler och riskera att minska tilliten på arbetsplatserna.
– Sjukförsäkringen liksom alla försäkringar behöver någon form av självrisk eller kontrollmekanism så att den inte överutnyttjas., säger Hellberg.
Almega Tjänsteföretagens chefsekonom Patrick Joyce bekräftar att glappet var mindre än retoriken framställt mellan arbetare och tjänstemän.
– Det finns en viss skillnad, men den är inte så stor som förespråkarna av reformen vill låta påskina, säger han till TN.
Ökar korttidsfrånvaron
Joyce varnar samtidigt för att en slopad karensdag skulle öka kostnaderna och leda till fler korta sjukfall.
– De korta sjukfallen påverkar arbetsplatserna direkt. Man måste fylla luckan och det kan stoppa arbetsflöden, säger han till TN.
Han menar att branscher såsom vård, handel och skola, skulle få störst påverkan om karensavdraget togs bort.
– För våra medlemsföretag i dessa branscher skulle kostnaderna rusa i väg ordentligt, och verksamheten blir mycket svårare att bedriva med ökande oplanerad frånvaro, säger han till TN.
Konsekvenserna skulle även beröra kommuner och regioner med omfattande verksamheter inom vård och skola. Joyce säger till TN att fler stängningar eller kortare öppettider skulle få följdeffekter för föräldrar och arbetsgivare när personal tvingas täcka upp.
LO:s chefsekonom kommenterar
LO:s chefsekonom Torbjörn Hållö tror att avskaffandet av karensdagen är en viktig rättvisefråga, i ett meddelande till Bulletin menar han att det enda detta visar på är att tjänstemän också påverkas av avdraget.
”Siffrorna speglar att det finns betydande grupper även bland tjänstemän som också inte kan jobba hemifrån vid sjukdom. Tex förskolelärare, poliser, sjuksköterskor och andra tjänstemän som jobbar på jobbet.
Jag tror att det är viktigt att man få bort karensavdraget. Eftersom det så uppenbart drabbar alla arbetare och många tjänstemän som behöver jobba på jobbet”, skriver Torbjörn Hållö i en kommentar till Bulletin.