Facebook noscript imageSchatz om Thunberg: ”Nu har hon kastat masken”
Hoppa till innehållet

Schatz om Thunberg: ”Nu har hon kastat masken”

Foto:Skärmdump/X, Johan Jönsson/CC BY 4.0
Foto:Skärmdump/X, Johan Jönsson/CC BY 4.0

Greta Thunberg hyllar det brittiska Miljöpartiet för att ha kallat sionism för rasism. Det borde vara helt okontroversiellt, säger hon i en video på Instagram. Debattören Daniel Schatz menar att hon nu har kastat masken.

Det är Green Party of England and Wales som enligt Thunberg nyligen slagit fast att sionism är rasism.

– Det borde vara helt okontroversiellt för alla som har följt det direktsända folkmordet i Palestina de senaste åren. Sionism är uppenbart rasism, både i sitt ursprung och i hur den utövas mot palestinier varje dag, säger hon.

Thunberg kallar Israel en apartheidstat där människor har olika rättigheter beroende på etnicitet. Hon menar att det som pågår i Gaza inte hade skett utan sionismen, och att sionism inte får likställas med judendom.

Läs Bulletin.

139 kr/mån.

  • Alla artiklar och granskningar
  • Ingen reklam
  • Brottskartan
  • Ingen bindningstid – avsluta när du vill
PrenumereraEtt år – 1 450 kr

Betala med kort eller Klarna.