Facebook noscript imageSchimpanser i brutalt inbördeskrig – flera döda
Schimpanser i brutalt inbördeskrig – flera döda
Foto: Ben Costamagna/CC BY 4.0
Foto: Ben Costamagna/CC BY 4.0

En tidigare enad grupp schimpanser i Uganda har splittrats och attackerar nu varandra i vad forskare beskriver som ett slags inbördeskrig. – Jag känner mig som en krigskorrespondent. Jag vill vara här och studera det, men det är sorgligt. Jag har sett så många döda schimpanskroppar, säger forskaren Aaron Sandel.

Våldet har pågått i många år och krävt flera liv. Konflikten utspelar sig i Kibale nationalpark, där en av de största kända grupperna av vilda schimpanser tidigare levde tillsammans. I dag är gruppen uppdelad i två rivaliserande läger som rör sig i olika områden och går till angrepp mot varandra.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.