Facebook noscript imageSchweiz bekräftar: Samtal mellan USA och Iran nästa vecka
Hoppa till innehållet

Schweiz bekräftar: Samtal mellan USA och Iran nästa vecka

Senaste samtalet mellan Iran och USA genomfördes i Oman. Då representerade Steve Witkoff och president Trumps svärson, Jared Kushner, USA. Foto: Omans utrikesdepartement/AP/TT
Senaste samtalet mellan Iran och USA genomfördes i Oman. Då representerade Steve Witkoff och president Trumps svärson, Jared Kushner, USA. Foto: Omans utrikesdepartement/AP/TT

Schweiz bekräftar att USA och Iran möts för nya samtal i Genève nästa vecka, med Oman som värd. Washington pressar Teheran för en överenskommelse om landets kärnvapenprogram.

Schweiz utrikesdepartement bekräftar att USA och Iran kommer att mötas för nya samtal. Förhandlingarna, som äger rum i Genève nästa vecka, har Oman som värdland. Från Washingtons sida är målet att pressa Teheran till ett avtal som begränsar landets omstridda kärnvapenprogram.

– Schweiz står alltid redo att erbjuda sina goda tjänster för att underlätta dialogen mellan USA och Iran, säger en talesperson för schweiziska UD till nyhetsbyrån AFP.

USA trappar upp trycket

Samtidigt som samtalen förbereds ökar USA den militära pressen mot Iran. President Donald Trump har skickat ett andra hangarfartyg till Mellanöstern och uttalade under fredagen att ett regimskifte i Teheran vore det ”bästa som kunde hända”.

Hoten har på senare tid riktats mot Irans kärnvapenprogram. Enligt källan genomförde amerikanska styrkor en attack mot programmet så sent som i juli, under det som beskrivs som ett tolv dagar långt krig mellan Israel och Iran.

Redan den 6 februari hölls indirekta samtal i Oman. Då agerade värdlandet som medlare mellan den iranske utrikesministern Abbas Araghchi och de amerikanska representanterna Steve Witkoff och Jared Kushner.

Parallellt med Iran-samtalen kommer Genève även att vara värd för separata förhandlingar mellan Ryssland och Ukraina, vilka också är USA-ledda. Tidigare samtalsrundor i Abu Dhabi har dock inte lett till några avgörande framsteg i den fyra år långa konflikten.

Anton Storm

Anton Storm. Reporter