
Socialdemokraterna vill skjuta till miljontals skattepengar till Sjöfartsverket som vuxit med nästan 30 procent sedan 2014 – utan att kunna visa resultat för pengarna, skriver riksdagsledamoten Thomas Morell (SD) i en debattartikel i Dagens Industri.
”Det är uppenbarligen bekvämt för Socialdemokraterna att lova guld och gröna skogar till höger och vänster, när de i egenskap av oppositionsparti själva inte behöver ta ansvar för varken skattebetalarnas eller statens finanser”, skriver Morell i debattartikeln.
Generaldirektören larmar om ekonomin
Sjöfartsverkets generaldirektör har larmat om allvarliga ekonomiska problem. Mindre än ett år efter tillträdet pekar han ut kritiska verksamheter som hotas: helikopterverksamheten och isbrytningen.
Socialdemokraternas Peter Hultqvist har krävt att regeringen ska stoppa Sjöfartsverkets planerade neddragningar av helikopterbaser och isbrytare. Hultqvist vill att staten ska skjuta till mer pengar för att upprätthålla verksamheten. Morell menar att Hultqvist okritiskt vill slussa skattepengar till myndigheten:
”Nu har inte Peter Hultqvist några guldbyxor eller gyllene skor, utan notan skickar han vidare till skattebetalarna”.
Myndighetens utveckling ”ineffektiv”
Mellan 2014 och 2023 har Sjöfartsverkets personalstyrka vuxit med nästan 30 procent. Nettoomsättningen har ökat med cirka 18 procent, men rörelseresultatet har varierat mellan plus och minus.
”Det är alltså helt uppenbart att myndighetens verksamhet inte leds och styrs på ett sätt som varken är effektivt eller långsiktigt hållbart”, framhåller Morell i debattartikeln.
Tillväxt utan resultat
Morell föreslår en grundlig genomlysning av Sjöfartsverkets verksamhet. ”Socialdemokraternas metod att, utan gedigen uppföljning, tillföra skattemedel till myndigheter har pågått under lång tid”, konstaterar han.
Syftet är att utreda orsakerna till de ekonomiska utmaningarna och granska hur personalökningen påverkat verksamheten.