SD tar plats i nytt kommunstyre - V rasar: ”En sorgens dag”

Under åren 2022-2026 styrdes Jönköping av S, C och L med stöd av V och MP. I årets val gick Moderaterna starkt framåt, drygt fyra procentenheter, och nu får kommunen en ny politisk ledning.
M och KD kommer att styra i samverkan med SD och L i Borgerlig samverkan för Jönköping, som man döpt samarbetet till. M och KD tar de tre kommunalrådsposterna och samtliga ordförandeposter i nämnderna.
– Det politiska styret och samverkan kommer att präglas av långsiktighet, kostnadskontroll och ett högre tempo än vad vi tidigare sett i frågor som skapar fler bostäder, mer företagande, fler arbetstillfällen och nya möjligheter för våra invånare och blivande invånare, säger Joakim Dahlström (M) till Jönköpings-Posten.
Dahlström säger också stå till förfogande för att bli kommunstyrelsens ordförande. Sverigedemokraterna får poster som vice ordförande i flera nämnder.
Stärk oberoende svensk media
Sverige genomgår en stormig period – där mycket står på spel. Bulletin har haft det mesta öppet för alla under valrörelsen, och gör det fortfarande. De av er som har råd får gärna stötta oss, och bidra till att skifta mediebalansen.