
Skarpare fartkameror ska monteras längs svenska vägar 2026. De nya bilderna gör det lättare att se förare, mobiler och bilbälten – och fler trafikanter kan räkna med böter enligt polisen, rapporterar TV4 Nyheterna.
Polisen rustar nu upp landets fartkameror med ny teknik som ger betydligt tydligare bilder från trafiken. Uppgraderingen gör att kamerorna inte bara fångar hastigheten – utan också vad som sker i kupén.
Med den högre bildkvaliteten blir det enligt polisen enklare att avslöja både rattsurfning och förare som struntar i bilbältet, utöver ren fortkörning.
– Det hjälper ju oss att identifiera förarna mycket bättre med skarpare bilder. Vi har börjat få in de här nya bilderna och där ser vi en ganska stor skillnad i skärpa. Det kommer att hjälpa oss, speciellt under vinterperioden när det är mycket snö och mörker som kan försämra bildkvalitet, säger Sabina Enback till TV4.
Fler kameror längs svenska vägar
Totalt ska kamerorna i 500 av Sveriges befintliga bestånd bytas ut mot den nya modellen och redan nu har arbetet påbörjats.
Kring årsskiftet väntas 2 730 fartkameror finnas runt om i Sverige och under 2026 planeras ytterligare 200 nya kameror att sättas upp.
Utbyggnaden innebär att polisen får betydligt fler bilder att gå igenom, vilket i sin tur kan innebära att fler trafikanter beläggs med böter för olika trafikbrott.
De skarpare bilderna gör det lättare att se vem som faktiskt sitter bakom ratten, om föraren håller i en mobiltelefon samt om bilbälte används eller ej.
Ny granskningsavdelning i Sollefteå
För att klara av den större mängden bildmaterial planerar man att införa en ny kontrollavdelning i norrländska Sollefteå.
Bristen på arbetskraft i norra Sverige medför att filialen tros bli ett bra tillskott för verksamheten. Avdelningen planeras vara i bruk mot slutet av det nya året.
– Vi ser verkligen fram emot den här nya filialen för det betyder ju att vi kan fortsätta öka trafiksäkerheten på våra vägar, säger Sabina Enback, gruppchef vid ATK Kiruna, till TV4.