
Hela EU-parlamentet står nu bakom krav på utredning av batteribolagets europeiska finansiering. Bakom initiativet står SD-politikerna Beatrice Timgren och Dick Erixon som larmar om politiska kopplingar och bristande riskbedömningar.
EU-parlamentet har röstat igenom att samtliga pengar som Europeiska investeringsbanken betalat till konkursade Northvolt ska genomgå en omfattande granskning.
Beslutet kom efter en individuell resolution från sverigedemokraten Beatrice Timgren, EU-parlamentariker, som sedan fick stöd av partikollegorna i budgetkontrollutskottet. Resolutionen antogs med stor majoritet under onsdagens omröstning.
– Idag så har vi faktiskt vunnit en sverigedemokratisk seger, säger Beatrice Timgren efter omröstningen till Bulletin.
Kritiserar socialdemokraternas kopplingar
Dick Erixon, som är gruppledare för ECR i budgetkontrollutskottet, håller inte tillbaka kritiken. I ett tal under tisdagsförmiddagen lyfte han fram kopplingen mellan socialdemokraterna och batteriföretaget, något han anser är särskilt allvarligt.
– Jag lyfte fram kritik mot att socialdemokraten Thomas Östros som sitter, eller i alla fall satt i Europeiska investeringsbankens styrelse och drev på för att bevilja pengar till Northvolt, samtidigt som då en annan socialdemokrat, tidigare minister, Anders Sundström, var ägare i Northvolt, säger Dick Erixon.
Kräver skärpt riskbedömning
Bakgrunden till resolutionen är den omfattande konkursen som blev en av Sveriges största. Northvolt-konkursen har skapat en stor politisk debatt då bolaget fått omfattande offentligt stöd från både EU och Sverige. Sverigedemokraterna menar att det finns ett mönster av misslyckade gröna investeringar som kostat skattebetalarna miljarder.
SD-politikerna jämför med tidigare misslyckade satsningar som vätegasbussar och etanolbilar, där skattemedel investerades utan att projekten blev framgångsrika.
– Vi har ju ingenting emot att man har industrier men de måste ju finansieras på ett sätt där risken framförallt inte ligger hos skattebetalarna, säger Beatrice Timgren.
Varningssignaler fanns redan före konkursen
Timgren berättar att hon redan innan Northvolts konkurs lämnade in skriftliga frågor eftersom det fanns tydliga tecken på att ekonomin inte gick bra hos företaget.
– Innan konkursen såg vi ju att det fanns tydliga tecken på att ekonomin inte gick speciellt bra hos Northvolt. Så då lämnade vi in en skriftlig fråga. Där vi bland annat ville ha en bättre riskbedömning när det kommer till Northvolt. Och för att minimera risken för att skattebetalarnas pengar skulle gå förlorade, förklarar hon.
Efter konkursen följde SD upp med ytterligare skriftliga frågor om hur förlusterna kan minimeras och hur Kommissionen ska dra lärdom av händelsen.
Kritiserar EU:s ”dogmatiska” syn på grön teknik
Politikerna riktar också skarp kritik mot EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen och hennes syn på grön teknologi, som de menar är alltför okritisk. Han anser att konkursen visar på en naivitet från kommissionens sida.
– Medan vi menar att man får inte vara så naiv att man går in och satsar i vad som helst bara för att de som startar satsar kallar det grön teknologi, utan man måste faktiskt ha ordentligt med underlag. Och det visar ju det här, Northvolt, att så är det inte, utan risken är stor att det som går till grön teknologi är helt enkelt bedrägerier, säger Erixon.
Ingen tidsram för utredningen
Det finns ännu ingen fastställd tidsram för när utredningen ska vara klar, men Erixon försäkrar att de kommer att ligga på Europeiska investeringsbanken.
– Nu har vi fått hela Europaparlamentet att stå bakom att den här granskningen ska göras. Så vi kommer att ligga på just Europeiska investeringsbanken om att de kommer till skott med den här granskningen, säger han.
Både Erixon och Timgren hoppas att granskningen ska leda till mer realistiska riskbedömningar i framtiden och en effektivare klimatpolitik där skattepengar används på ett mer ansvarsfullt sätt.