Facebook noscript imageSmåföretagare: Elpriserna är ett hot
Ekonomi
Småföretagare: Elpriserna är ett hot
Genrebild. Foto: Johan Nilsson / TT
Genrebild. Foto: Johan Nilsson / TT

Var femte småföretagare ser elräkningarna som ett existentiellt hot mot verksamheten. Samtidigt uppger många att de saknar verktygen för att minska sin energiförbrukning.

En ny Sifo-undersökning, genomförd på uppdrag av elhandelsbolaget Fjordkraft Företag, visar att 20 procent av Sveriges småföretagare bedömer att stigande elpriser kan tvinga dem att lägga ned sin verksamhet, rapporterar Tidningen Näringslivet.

Bland de tillfrågade uppger endast en fjärdedel att de har tillräcklig kunskap för att själva sänka sina energikostnader.

– Många småföretagare har fullt upp med sin dagliga drift, men elen är ofta den enklaste kostnaden att börja påverka, säger Hans Johansson, energiexpert på Fjordkraft Företag, till tidningen.

Efterlyser tydligare politik

Två av fem småföretagare – motsvarande 41 procent, vill se en mer långsiktig och förutsägbar energipolitik.

Nästan alla, 95 procent, anser också att energibolagen behöver bli mer öppna med priser och villkor, enligt undersökningen.

Undersökningen omfattar ett representativt urval av svenska småföretag och genomfördes under hösten 2025.

Samuel Fornäs

Ekonomireporter.

samuel.fornas@bulletin.nu