
Den nya lagen om fastställande av kön väcker starka reaktioner. M-profilen Christian Sonesson kritiserar systemet som gör det möjligt att byta juridiskt kön efter ett digitalt vårdbesök och jämför med Sveriges strikta alkoholregler. ”Sverige är verkligen unikt i sin omvärld”, skriver han på Facebook.
Från och med första juli 2025 träder den nya lagen i kraft, vilken förenklar processen för juridiskt könsbyte. Enligt Socialstyrelsens riktlinjer ska ett enda digitalt vårdbesök ofta räcka för att få det intyg som krävs. Christian Sonesson, kommunstyrelsens ordförande i Staffanstorp, reagerar med skarp kritik på sociala medier.
”Att byta kön ska kunna lösas med ett knapptryck. Att få köpa en liter öl på ett lokalt bryggeri måste föregås av ett inbokat möte och därefter en längre föreläsning om skadorna med öl”, skriver Sonesson i ett inlägg på Facebook.
Nya bedömningsregler
Enligt riksdagsbeslutet ska det inte längre krävas en könsdysforidiagnos för att byta juridiskt kön i folkbokföringen.
Läkare, psykologer, psykoterapeuter och hälso- och sjukvårdskuratorer har nu rätt att utfärda intygen som behövs för ansökan. En viktig förändring är också att juridiskt kön och könsbekräftande vård blir två separata processer.
I sitt inlägg påpekar Sonesson också att åldersgränsen för juridiskt könsbyte sänks från 18 till 16 år, förutsatt att vårdnadshavare godkänner beslutet. Han avslutar sitt inlägg med orden: ”Sverige är verkligen unikt i sin omvärld.”
Fokus på självbestämmande
Enligt Socialstyrelsen ska processen vara enkel, men det kommer fortfarande krävas en medicinsk bedömning. Pär Ödman, chefsjurist på Socialstyrelsen, förklarar:
– Det är viktigt att komma ihåg att det här är en reglering som i stor utsträckning utgår från individens eget självbestämmande och där processen också ska vara enkel, säger han till Sveriges Radio.
Efter ansökan med intyg är det Socialstyrelsen som fattar det slutgiltiga beslutet i ärendet.
Kritik mot lagen från flera håll
Agnes Wold har även riktat kritik mot den nya lagen. På X skriver hon: ”Den är inte bra för någon, den nya könstillhörighetslagen. Den är tillkommen för att transrörelsen är så skicklig på att lobba. Den bidrar till att fler ungdomar kommer att få för sig att könsbyte är lösningen på deras problem.”
Även ledamoten Christian Carlsson (KD) är kritisk. ”Ingen vikt läggs vid hur länge någon identifierat sig med andra könet”, skriver han i ett inlägg på X.
Den nya könstillhörighetslagen gör att det inte längre får krävas könsdysforidiagnos inför juridiskt könsbyte. Ingen vikt läggs vid hur länge någon identifierat sig med andra könet.
— Christian Carlsson (@ChristianCkd) May 13, 2025
Nu står även klart att ett digitalt vårdbesök kan räcka. Riv upp lagen!https://t.co/Y5nbfaA63n?
Per Hagwall är också kritisk. På X skriver han: ”Svenska byråkrater: Det skall vara enklare att byta juridisk kön än att köpa två flaskor vin vid ett vingårdsbesök.”