Facebook noscript imageSpotify-grundare: Flyttar om miljardärsskatt införs

Spotify-grundare: Flyttar om miljardärsskatt införs

Foto: Public Domain / Fredrik Lundberg. Fakismil: Youtube. / Foto: Meta Spotify grundaren Martin Lorentzon
Foto: Public Domain / Fredrik Lundberg. Fakismil: Youtube. / Foto: Meta Spotify grundaren Martin Lorentzon

Miljardärsskatt och exit-skatt är viktiga frågor för V och MP i valrörelsen. Spotify-grundaren Martin Lorentzon uppger att han flyttar utomlands om förslagen blir verklighet, medan finansmannen Fredrik Lundberg kallar det för ”mycket oroande”. Miljardären och ”vänsterkapitalisten” Robert Weil anser istället att samhällsproblem behöver lösas med skatt.

”En skola för alla, en sjukvård som finns där när den behövs, trygghet, fungerande järnväg och en rättvis klimatomställning”. Så beskriver Miljöpartiet vad intäkterna från en miljardärsskatt ska gå till, i partiets eget material.

Skatten beräknas kunna ge mer än femtio miljarder kronor om året till samhället, uppger Miljöpartiet. Uträkningen för det resultatet släpper däremot inte partiet offentligt.

Spotify-grundaren flyttar

Martin Lorentzon lämnar ett rakt besked om vad en skatt på miljardförmögenheter skulle betyda för honom personligen. Beskedet kommer i en skriftlig kommentar till Dagens Industri.

”Jag bor helst kvar i Sverige och startar nya företag här. Blir miljardärsskatt en realitet så måste jag tyvärr flytta härifrån”, skriver Lorentzon till Di.

Han knyter också frågan till hur landet uppfattas av personer som startar bolag och placerar pengar.

”I dag söker sig entreprenörer och företagsbyggare hit (Sverige) för att vi har ett unikt klimat för investeringar, kreativitet och kompetens. En miljardärsskatt som diskuteras i valrörelsen skulle leda människor och investeringar härifrån”, skriver han till Dagens Industri.

Lundberg oroas men stannar kvar

Finansmannen Fredrik Lundberg ställer sig kritisk mot hela inriktningen med höjda skatter på förmögenheter inklusive miljardärsskatt, i en intervju med EFN.

Själv flyttade han från Sverige av skatteskäl i mitten av 1980-talet. Nu ser han att diskussionerna om att beskatta förmögenheter har fått en återkomst.

– Diskussionerna på det temat är mycket oroande, säger Lundberg till EFN.

– Vi måste se till att få fart på tillväxten i Sverige och det får vi bara om vi har framgångsrika företag, duktiga entreprenörer, kapital som vill investeras och pengar som vill vara i Sverige, säger han.

– Att jaga iväg pengarna och duktiga människor från Sverige, det kommer inte att vara någon framgångsmodell, det är jag helt övertygad om, säger Lundberg till kanalen.

Inom finansbranschen finns också den motsatta hållningen. Finansmannen och den självutnämnda ”vänsterkapitalisten” Robert Weil vänder sig mot näringslivets krav på lägre skatter och menar att landet står inför stora utmaningar som behöver lösas med skatter.

– Jag har aldrig sett något liknande. Att näringslivet går ut så här? Det är obeskrivligt, säger Weil till ETC.

Weil hörde till de få som tjänade pengar under IT-kraschen 2001, genom att satsa stora belopp på fallande kurser på New York-börsen.

”Extrem rikedom är extrem makt”

Bland dem som beskrivs som inspirationskällor för Miljöpartiet och andra förespråkare av miljardärsskatt finns den franske ekonomen Gabriel Zucman, mest känd för sin bok om skatteparadis. Vid en debatt på Stockholms universitet knöt han skattefrågan till maktförhållandena i samhället.

– Extrem rikedom är extrem makt. Det finns en grundläggande spänning mellan rikedom och makt. Våra nuvarande skattesystem misslyckas med att beskatta de rika, sade Zucman.

Tillsammans med andra professorer vid Stockholms universitet har han gjort en studie av skattesystemen i Sverige. Enligt studien använder förmögna personer i Sverige i stor utsträckning personliga holdingbolag, bolag som äger aktier i andra företag, för att skjuta upp beskattningen. Följden är att deras faktiska skattesats sjunker kraftigt, enligt Zucman.

En motsatt bild ges av Daniel Waldenström, professor i ekonomi. Han ser ingen motsättning mellan rikedom och jämlikhet och pekar istället på att sparformer som ISK har spridit möjlighet till sparande till breda grupper, något som inte gick tidigare.

– Rikedom har förändrats från något som bara rika människor hade till att vara något för alla idag, sade Waldenström i debatten.

– När det finns tillväxt betyder det att alla vinner och kommer att lyftas, sade han.

Uppfattningarna går isär även om en så kallad exit-skatt, en skatt som tas ut när en person flyttar från landet. Zucman förespråkar en sådan skatt, medan Waldenström argumenterar för att den stoppar personer som är beredda att investera och ta risker i Sverige.

Samuel Fornäs

Ekonomireporter.

samuel.fornas@bulletin.nu