
SR:s senaste poddsatsning, Nazra Aqrab, är en helt arabiskttalande nyhetspodd som släpps varje dag klockan 16. Hittills har de gjort avsnitt om bland annat Iran, tonårsutvisningar och återvandringsbidrag. – Vänder sig till alla som vill förstå det svenska samhället, säger Studio Etts programledare.
Sveriges Radio har startat en ny podd på arabiska, Nazra Aqrab, som betyder att ta en närmare titt. Studio Ett gjorde reklam för podden i måndags och då introducerades den som en podd som ”vänder sig till alla som vill förstå det svenska samhället”.
Programledaren Firas Jonblat ska leda podden och han berättar i Studio Ett att de denna vecka fokuserat mycket på hur kriget i Iran kan påverka Sverige.
Hittills har podden, som släpps varje dag klockan 16, handlat om Iran, tonårsutvisningar, frivilligt återvandringsbidrag och AI.
SR motiverar satsningen med att arabiska har blivit det näst mest talade språket i Sverige efter svenska.
– Vårt primära mål med den här podden är att som vår slogan säger att podden ska bli en klok kompanjon i lyssnarens vardag. Att man går in och får en närmare inblick. Det som sitter närmast mitt hjärta just nu i mediabruset som finns är desinformation, säger Firas Jonblat i Studio Ett.
På sociala medier är det em del som reagerar på Sveriges Radios nya satsning. Däribland statsvetaren Daniel Schatz, som frågar sig varför Public Service-bolaget väljer att starta en nyhetspodd på arabiska.
”Det är svårt att se hur detta främjar integration — i praktiken blir det ett separat informationsflöde på arabiska, finansierat med skattepengar, istället för att uppmuntra till språkinlärning och gemensamt nyhetsintag för alla”, skriver han på X.
Varför startar Sveriges Radio en ny nyhetspodd på arabiska?
— Daniel Schatz (@drdanielschatz) March 3, 2026
Sveriges Radio säger att det ska rikta sig till arabisktalande i Sverige och hjälpa dem att förstå det svenska samhället bättre, med ämnen som migration, arbetsmarknad och integration.
Men det är svårt att se hur…