Facebook noscript imageSSU-ordföranden: Tvångsblandning handlar om ”de som kommer hit”
Politik
SSU-ordföranden: Tvångsblandning handlar om ”de som kommer hit”
SSU-medlemmar hälsar partiledare Magdalena Andersson välkommen till Uppsala. Bild: Christine Olsson / TT
SSU-medlemmar hälsar partiledare Magdalena Andersson välkommen till Uppsala. Bild: Christine Olsson / TT

SSU:s nya ordförande Moska Hassas säger till SvD att ”vi behöver bo mer integrerat”, och att den påstådda S-politiken om att tvångsblanda befolkningen handlar om nyanlända migranter.

Under sommaren har Socialdemokraternas program för att bryta segregationen varit föremål för het debatt, där motståndare menar att partiet vill tvångsblanda befolkningen, medan S-företrädare förnekat.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.