
Statsvetaren Daniel Schatz ifrågasätter i ett inlägg på X den ensidiga kritiken mot Israel i konflikten med Hamas. Detta efter att USA:s president Trump bekräftat att förhandlingarna brutit samman.
Statsvetaren pekar på hur Israels biståndsminister Benjamin Dousa kritiserats för att ha sagt att Israel ”måste ta sitt förbannade ansvar”. Samtidigt påpekar Schatz att terrororganisationen Hamas nyligen avvisat ett fredsförslag.
”Trump bekräftade i dag att förhandlingarna mellan Israel och Hamas brutit samman – efter att Hamas avfärdat fredsförslaget. Ändå är det Israel som, enligt biståndsminister Benjamin Dousa, ”måste ta sitt förbannade ansvar”, skriver Schatz på X.
Enligt Israel Hayom har Trump varit tydlig med sin inställning till Hamas: ”De vill dö, och det är mycket dåligt. Vi har nått en punkt där jobbet måste slutföras. Vi måste göra oss av med dem.”
Israels premiärminister Netanyahu har meddelat att landet nu ”undersöker andra alternativ” för att få hem gisslan som fortfarande hålls i Gaza.
Kräver tydligt ställningstagande
I sitt inlägg på X undrar Schatz varför samma krav inte ställs på Hamas: ”Men var finns den uppenbara ilskan mot Hamas? När får vi höra ett ”Hamas måste ta sitt förbannade ansvar” – för att släppa gisslan, lägga ner vapnen och acceptera den vapenvila Sverige kräver och som terrorgruppen just avvisat?”
Schatz kritiserar även vad han beskriver som en problematisk hållning från delar av den svenska politiska sfären.
”Att ropa på handelssanktioner mot Mellanösterns enda demokrati är varken etablerad svensk regeringspolitik eller något regeringspartierna står bakom”, skriver han och fortsätter:
”Det är fraser hämtade ur Palestinavänsterns talkörer – inte från en borgerlig Mellanösternpolitik.”
Enligt Schatz kommer den svenska regeringens linje att få konsekvenser: ”Flörten med Palestinavänstern riskerar att underminera regeringens trovärdighet i regionen – och svika de väljare som röstade för ett systemskifte i utrikespolitiken.”