
Riksdagsledamoten Jessica Stegrud (SD) har fått hård kritik från andra Tidöpolitiker efter ett X-inlägg om det ”talande” i att ”en svenskfödd kurd och en perser” debatterade kulturkanon. Själv skriver Stegrud att det var ”en spaning om vår samtid och handlade varken om kompetents eller rätt att delta i debatten.”
På tisdagen debatterade kulturminister Parisa Liljestrand (M) och Socialdemokraternas kulturpolitiska talesperson Lawen Redar (S) den svenska kulturkanon regeringens utredare Lars Trädgårdh presenterade samma dag.
I ett inlägg på plattformen X reagerade SD:s riksdagsledamot Jessica Stegrud på debattörernas bakgrund, med tanke på ämnet.
”Talande ändå att det är en svenskfödd kurd och en perser som debatterar en svensk kulturkanon i Aktuellt” skrev Stegrud i inlägget, som mötte hätska reaktioner – inklusive från flera Tidöpolitiker.
Forssell: ”Vad menade du egentligen Jessica Stegrud?”
I ett inlägg på Instagram skriver den omnämnde Liljestrand att hon kom till Sverige när hon var tre år gammal.
”Det här är det land där jag vuxit upp, och den enda plats på jorden som jag skulle vilja kalla för hem. Det är en oerhörd ära att få vara vårt lands kulturminister” fortsätter hon, och frågar om Stegrud anser ”att vi inte borde delta i debatten på grund av vårt ursprung?”.
”Relevant fråga av kulturministern. Vad menade du egentligen Jessica Stegrud?” frågar migrationsminister Johan Forssell på X.
”Jag menade det jag skrev - att det är talande för vår samtid att det är två med invandrarbakgrund som debatterar svensk kultur. Ska Liljestrand ’inte få göra det?’. Jo varför skulle hon inte få det?” svarar Stegrud.
Ministern för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M) skriver i ett långt inlägg på X att Stegrud visserligen ”inte sagt rakt ut att det är ett problem” att Liljestrand och Redar debatterade frågan.
”Men det är klart att syftet med tweeten är att alla ska bli lika förbannade på henne som om hon hade sagt det rakt ut, för att hon sedan i steg två ska kunna kritisera alla som blev sura från martyrskapets position”, fortsätter han och jämför med hur ”palestinavänstern håller på när de viftar med tvetydiga symboler, gester och ramsor.”
Mohamsson: ”Vad fan är hennes problem?”
Allra hårdast uttrycker sig emellertid Liberalernas partiledare Simona Mohamsson när hon kommenterar Stegruds inlägg till Aftonbladet.
– Det är helt sjukt. Vad fan är hennes problem? Hon måste bete sig, säger hon och fortsätter:
– Att två kvinnor med invandrarbakgrund står och pratar om värderingar och hur man kan stärka det gemensamma vi:et i Sverige, tycker jag är en självklarhet. Jag förstår verkligen inte vad fan hennes problem är.
Aftonbladet: Påverkar det här din syn på att samarbeta med Sverigedemokraterna?
– Det påverkar inte att jag vill ha en borgerlig statsminister, men det påverkar absolut min syn på den här enskilda riksdagsledamoten, och det är idiotiskt sagt av Sverigedemokraterna, säger Mohamsson, som uppger att hon även kontaktat Stegruds partiledare Jimmie Åkesson.
– Jimmie måste svara på varför det är ett problem att två kvinnor med invandrarbakgrund pratar om att stärka den svenska samhällsgemenskapen, och han behöver be henne att bete sig.
Jessica Stegrud skriver till Bulletin att ”Min tweet var en spaning om vår samtid och handlade varken om kompetents eller rätt att delta i debatten.”
Även Sverigedemokraternas gruppledare i riksdagen Linda Lindberg skriver till Bulletin.
”Jag har idag haft dialog med Jessica om vikten av att vara tydlig när man skriver på sociala medier så att budskap inte kan tolkas fritt av andra. Jag uppfattar att det inte har varit hennes avsikt att såra någon eller särskilt peka på ett ursprung utan det har varit en beskrivning av nutiden, men jag har också förståelse över de reaktioner som kommit. Utifrån vår dialog så har hon tagit till sig av vårt samtal. Jag har fortsatt förtroende för Jessica som är en av flera personer med viktiga roller för partiet.”